Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#1

2016-05-26 15:32

Ni kaj komentirati. Tuji študentje imajo možnost in pravico, da se učijo slovenščine. Uradni in občevalni jezik v RS je slovenščina.
Glej zakon o javni rabi slovenščine. Še kaj? " Samo hlapci ponižno cvilijo, da nas je malo .." (Kajuh)

Gost

#2

2016-05-26 18:22

Ker mi je mar za slovenski jezik.

Gost

#3

2016-05-27 05:44

Sem študentka slovenistike in primerjalne književnosti, zato se mi zdi kar "obvezno", da podpišem tako peticijo.

Gost

#4

2016-05-27 06:27

Zato, ker mora biti naše visoko šolstvo služiti svojim državljanom, nacionalnemu interesu, ohranjati identiteto svojega naroda in skrbeti za razvoj slovenskega akademskega jezika. To da postajajo visokošolske ustanove vedno bolj dekle kapitala, anarholiberalističnih sil in pohlepa ni sprejemljivo!

Gost

#5

2016-05-27 06:45

Prebral sem omenjeni Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o visokem šolstvu. Napisan je bil dobronamerno, ampak ima več lukenj kot švicarski, pardon, (bodimo patriotski) bohinjski sir. Dejansko dopušča, da v najslabšem scenariju postane Slovenščina jezik 'raje', medtem, ko bodo na univerzi učili in govorili v 'hoch' tujih jezikih. Slovenščina se MORA razvijati skupaj s stroko, če ne, bo isti scenarij kot v carski Rusiji: plemiči so govorili izključno francosko, čeprav so bili Rusi, a je bilo sramota govoriti kmetavzarsko rusko. In vemo, kaj se je v Rusiji zgodilo pred 100 leti.
Ta predlog zakona omogoča to, da dobimo serijo faliranih študentov, ki bi sicer bili vrhunski strokovnjaki, vendar niso talentirani za učenje tujih jezikov.
Dolgoročno omogoča to, da se bomo Slovenci delili na patriotske kmetavze, ki vztrajajo pri Slovenščini in na visoko intelektualno družbo, ki se ne spušča na tako nizek nivo.
Že zdaj mi grejo na živce politi(kan)ti, ki s pretirano rabo tujk poskušajo izpasti bolj intelektualni od neuke raje. Tu se vse začne - in konča.
Ali kot je rekla moja sestra: "Saj vemo, da Evropa propada in da bo vse propadlo, ampak ni treba, da je Slovenščina prva, ki bo propadla."

Gost

#6

2016-05-27 06:55

imam rad slovenščino in jo študiram.

Gost

#7

2016-05-27 07:05

Če ne bomo razvijali lastnega jezika, tako v znanosti kot v izobraževanju, smo nato obsojeni na domačijsko funkcijo slovenskega jezika. S tem si bomo vzeli enega temeljev naše suverenosti.

Gost

#8

2016-05-27 07:42

Zavzemam se za uporabo slovenskega jezika

Gost

#9

2016-05-27 07:53

Zelo me moti, da je s to peticijo povezan sponzorirani oglasni prostor. Saj zato pa je slovenščina ogrožena - zaradi tržne naravnanosti naše dežele!

Gost

#10

2016-05-27 08:37

Ker mi je mar za slovenski jezik in uporabo le-tega na vseh ravneh komunikacije.

Lp

Gost

#11

2016-05-27 08:53

Ker spoštujem in ljubim svoj materni jezik.

Gost

#12

2016-05-27 09:27

Sem Primorka in Slovenka, moj materni jezik je slovenščina, zanj so se borili in trprli moji predniki pod fašizmom, sedaj pa naj bi si ga sami Slovenci uzakonili kot drugorazrednega?! Vključevanje tujih študentov si bo pač treba zamisliti na kak drug način. Ma kaj smo šli že vsi v maloro?

Gost

#13

2016-05-27 09:42

Skrajni čas je, da naredimo več za naš materni jezik.

Gost

#14

2016-05-27 10:10

Sem študirala Slovenščino na Filozofski Fakulteti v Trstu kot drugi jezik in sem definitivno za razvoj slovenskega jezika.

Gost

#15

2016-05-27 11:00

vse kar je v Sloveniji narobe je, da smo Slovenci, da govotrimo slovensko

Gost

#16

2016-05-27 12:30

Ko smo zapravili že skoraj vse, kar smo podedovali, je na vrsti še jezik ...
Zagovornik novele ZViS

#17 Dobronamerna peticija ... a ozkogledna

2016-05-27 13:01

Skrb za rabo slovenskega jezika je vsekakor nekaj, kar moramo kot narod gojiti in varovati. Tega nihče ne bo počel namesto nas. V izobraževanju to dosegamo preko učenja jezika v šolstvu in vzpodbujanja njegove pravilne uporabe v visokem šolstvu.

Poleg vzpodbujanja njegove uporabe je potrebno skrbeti tudi za razvoj terminologije na posameznih znanstvenih in raziskovalnih področjih. To trenutno poteka tako na več načinov. Raziskovalci in predavatelji na fakultetah moramo za napredovanja (habilitiranje) objavljati svoja znanstvena dognanja tudi v slovenskem jeziku v slovenskih publikacijah. Tako je zagotovljeno, da se slovenska terminologija ves čas osvežuje.

Poleg te "prisile", pa mnogi raziskovalci skrbimo za prevode terminologije tudi preko različnih spletnih slovarjev, kjer lahko vsak strokovnjak predlaga prevod za nov termin s svojega raziskovalnega področja. Verjeli ali ne, ampak na nekaterih področjih smo raziskovalci zelo zavzeti in redno dopolnjujemo terminologijo in to brez prisile. Zato, ker imamo iskreno skrb za Slovenščino. Primer slovarja informatike: http://islovar.org/

Vse kar omogoča novela ZViS je, da se bodo profesorji (oziroma akademski zbori) lahko sami odločili, da določene programe (predvsem na doktorski ravni) izvajajo v angleškem jeziku. Potrebno je namreč razumeti, da je znanost ena izmed najbolj mednarodnih dejavnosti in da 99% vse ključne znanstvene komunikacije (tudi naših znanstvenikov) poteka v angleškem jeziku. Tako je izjemno pomembno, da vsak bodoči znanstvenik obvlada mednarodno terminologijo. Jezik je pač v prvi vrsti namenjen komunikaciji in angleški jezik je v znanosti lingua franca.

Novela tako v izbiri jezika ničesar ne predpisuje, temveč daje avtonomijo univerzi, oziroma akademskemu osebju, da se sami odločajo. In kot najvišjim strokovnjakom določenih področij, mislim, da moramo univerzitetnim delavcem zaupati, da oni najbolje vedo, v katerem jeziku je najbolj učinkovito voditi določene majhne dele doktorskega izobraževanja, da bodo naši znanstveniki v prihodnje še bolj propulzivni in uspešni. Zato sem ZA novelo in ZA vsebinsko avtonomijo univerze.

Za slovenščino vedno in povsod

#18 Re: Dobronamerna peticija ... a ozkogledna

2016-05-27 13:46

#17: Zagovornik novele ZViS - Dobronamerna peticija ... a ozkogledna 

Sem absolutno proti noveli in temu, da angleščini še bolj na široko odpremo vrata v naš jezik. Slovenščina je na dobri poti, da znova postane jezik preprostega, neukega ljudstva. Ta težnja je v zadnjem desetletju v družbi zelo opazna. In bil je že čas, da Slavistično društvo teh razmer ne spremlja več križem rok.


Gost

#19

2016-05-27 14:32

Ker se strinjam z zahtevami.

Gost

#20

2016-05-27 14:48

Ker imam rada slovenski jezik...

To objavo je odstranil pisec objave sam (Show details)

2016-05-27 14:54



Gost

#22

2016-05-27 15:02

To peticijo sem podpisala zato, ker že pozabljamo, kako pomembno je, da se slovenščina uporablja na vseh področjih našega življenja. Znanje tujih jezikov je potrebno, marsikdaj tudi nujno, nikoli pa ne smemo dovoliti, da bo kateri od njih nadomestil naš materni jezik. Pravočasno je treba misliti na to.

Gost

#23

2016-05-27 15:16

Slovenščina je razvit jezik v vseh funkcijskih zvrsteh, izrivanje iz znanosti pa pomeni njeno siromašenje na najvišjem nivoju. Zakaj bi želeli izgubiti nekaj, kar je naša naravna pravica, zagotovljena tudi z ustavo?

Gost

#24

2016-05-27 15:27

Ne pozabimo, kdo smo in od kod prihajamo. Smo Slovenci s slovensko kulturo in SLOVENSKIM JEZIKOM. Ne dopustimo, da nam tega odvzamejo! Bodimo ponosni na kulturo, katere del smo, in na jezik, ki ga lahko znotraj (in tudi izven) te kulture uporabljamo!

Gost

#25

2016-05-27 15:53

Najprej predvsem, ker je to moj materni jezik, moja kultura in identiteta. In ker se mi zdi zanimiv in lep, kot marsikateremu tujcu, sem ga izbrala za svoj študij. Zares, prof. Jože Toporišič bi šel na barikade, če bi to doživel, pa ne samo on!