Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#626

2016-06-23 22:14

Ker sem Slovenka in želim, da se jezik ohrani in spoštuje

Gost

#627

2016-06-24 05:05

Podpisala sem peticijo "Za vsestranski razvoj slovenskega jezika", ker imam rada naš slovenski jezik, predvsem pa se mi zdi nepravično, da bi se slovenskim študentom predavalo v tujem jeziku razen izjemoma, ko predava tuj predavatelj ali, ko se dejansko res učijo tuj jezik ali pa so na tuji šoli. Tudi tisti, ki obvladajo angleško ali drug tuj jezik v katerem bi jim predavali, bi po mojem bili prikrajšani, ker sem prepričana, da se s prevodom tudi pomen velikokrat izgubi. Če bi to uvedli, potem bi dali prednost angleško-govoreči populaciji sveta, ki pa je tako in tako že v prednosti. tako in tako smo že vsi zmanipulirani, da delamo točno tisto kar vodilni (ZDA, UK) hočejo.
Všeč mi je se učiti tuje jezike ampak, učiti se vse ostalo v tujem jeziku je neumno!! Najprej moram razumeti snov potem pa lahko o snovi govorim v tujem jeziku. Če pa nam predavatelji predavajo z mislijo, da mi, ki v klopeh sedimo, že vse razumemo, potem ne vem zakaj jih hodimo poslušat in jih plačujemo, ker bi to bila čista izguba časa in denarja. Potemtakem si lahko o snovi pogledam tudi na Youtubu, kjer lahko posnetek tudi po želji ustavljam in si ga sproti prevajam. Ampak to lahko naredim brez da plačam karkoli drugega kot internet in elektriko. Če so predavatelji za to, da nam predajajo znanje in nam dajejo možnost aktivnega sodelovanja, potem bodite pošteni in se za nas potrudite, da nam boste v pomoč, ne v napoto!!

Gost

#628

2016-06-24 05:45

Pesem, ki sem jo pred leti napisala Slovencem: SPOROČILO BOGINJE ŽIVE SLOVENCEM Svetloba moje zvezde Daníce razliva se v zlatem slapu čez polje pšenice, preliva skozi večni izvir čez Gore Kristalne, kjer Zlatorog pije vodo življenja in z njim Vile bajne. Ljubila sem Te , o vrli Slovenec, iz zelenja lipe spletla na glavo Ti venec, iz prsi sem svojih Ti zlati meč podarila in v veličastnega kneza Te spremenila. Ovenčala vse Tvoje zmage sem s slavo, da našel bi notranji mir in vero pravo, moje bistro oko razprlo Tvojim potomcem je krila, da slovenska beseda bi čez širno nebo zaplovila. Veles pogum Ti je srčni dajal, Svantevit zvestega konja osedlal, Svarog vrhovna povelja izdal, Perun Te z ognjenim je ščitom obdal. Eter valovil v nogah Tvojega konja kot iskrivi je škrat, s sovražnikom boril se na bojnem polju s Teboj je kot brat, Morana napela Ti lok je in naostrila puščíce, s skrivno močjo razplamtela jih za Tvoje zmagovite konjenice. Naj sijejo zvezde na Gori Kristalni, kjer predniki Tvoji prebivajo davni, njih glas naj Tvojo dušo napolnjuje, prisluhni le temu, kar Te osrečuje. Cvetje zate, o Kresnika sin, v srcu gojim, iz trnov trpljenja dragulj Ti rodim, pridi ponosni bojevnik v moj objem, da tujce, lačne zemlje naše strem! Enotni Slovenci bodite, vsa srca naj zlijejo se v eno srce, mladi rod učite, da imel bo zdrave, ustvarjalne roké, da ponosen zrl bo na očetov svojih delo, v zavesti duha iskal vire resnice bo smelo. Morana, moja sestra, bo Zvezdi Slovencev pečat, od svetle Danice do škrlatne Večernice –vesolja preobrat, v življenju in smrti bo z Vami usodo delila, v ljubezni in modrosti Vas jaz bom vodila! (Ana Horvat) SREČNO!


Gost

#629

2016-06-24 06:36

Kot profesorica slovenščine z obupom opazujem, kaj se godi z našo materinščino v javnem prostoru, posledično pada njen ugled in končna posledica je jezikovna nezmožnost naših otrok in mladih. (ki bodo kmalu naši odrasli).

Gost

#630

2016-06-24 12:17

smo SLOVENCI in naš uradni jezik je slovenščina,naj se učijo tujih jezikov še tisti ki jih to veseli ali jih pač rabijo za službo,

Gost

#631

2016-06-24 19:18

spoštujem materin jezik in ne želim, da ga zanamci ne bi več uporabljali na vseh področjih življenja. Mar ni slovenščina enakovredna tujim jezikom po lepoti in moči izrazoslovja !!!

Gost

#632

2016-06-25 12:43

za ohranitev našega slovenskega jezika

Gost

#633

2016-06-25 14:04

Menim, da je slovenščina že zapostavljena z anglizmom.

Gost

#634

2016-06-25 16:22

Ker se mi zdi prav da se naši otroci učijo in delajo izpite v slovenskem jeziku.

Gost

#635

2016-06-25 18:48

Ker ne smemo zapostavljati svojega jezika. Brez jezika ni naroda.

Gost

#636

2016-06-26 14:55

ker sem slovenka in je to moj jezik zelim da bo ostal to naš prvi jezik tudi našim otrokom, vnukom....pa naj uvedejo simultane prevajalce,,, nimajo vsi denar da bi pošiljali otroke študirati v tujem jeziku

Gost

#637

2016-06-28 09:24

Slovenščina je jezik majhnega naroda, ki je v globaliziranem svetu močno ogrožen.

Gost

#638

2016-06-28 12:03

"Stati inu obstati".

Gost

#639

2016-06-29 09:14

Zato, ker se na cesti sliši več angleščine kot slovenščine. Posiljevanje otrok že v prvem razredu osnovne šole z učenjem angleškega jezika je za mene popolna neumnost.

Gost

#640

2016-06-29 16:05


Ne vidim razloga, da bi univerza zapostavila uporabo slovenscine na racun katerega koli drugega evropskega jezika. Vse ostalo je zame jezikovna prostitucija. Ce se mi v tujini trudimo, da naucimo svoje otroke materinscine, pa jo doma zapostavljate in dajete prednost tujim jezikom!
Kje pa je vasa samozavest, dragi profesorji in studenti?

Gost

#641

2016-06-30 13:22

Opravljam poklic prevajalke. Zelo sem zaskrbljena, ker pri delu opažam, kako naglo izginja naš materni jezik iz poslovnega okolja. Nadomešča ga pohabljena angleščina. Misel na to, kako se bomo sporazumevali v bodoče, je zastrašujoča. Jezik bi morali ohranjati in negovati od osnovne šole dalje in ga v polni meri uporabljati tudi na akademski stopnji. Pomanjkljiva sposobnost izražanja v lastnem jeziku krni stanje duha. Menim, da bi peticijo morali podpisovati tudi za osnovno znanje jezika.

Gost

#642

2016-07-01 13:48

Preprosto tu je Slovenija in uradni jezik je slovenščina tako naj tudi ostane

Gost

#643

2016-07-01 17:45

Kakovost uporabe slovenščine, vsaj v tistem kontekstu, kjer sama delujem (poučevanje na univerzi!) se je v zadnjem desetletju tako znižala, da smo lahko resno zaskrbljeni. Naj nekdo pove, kako in koliko časa smo se učili jezik tuji študenti, ki smo prišli v Slovenijo še v času Jugoslavije ...To, kar se dogaja danes, ni vredno kaplje "osvobajajoče krvi" ...

Gost

#644 Re:

2016-07-01 17:51

#641: -  

 Se absolutno strinjam. Sprašujem se zakaj je potrebna obvezna matura iz angleščine ... lastna zgodovina pa ni pomembna ... brišemo besedo vzgoja iz šolskega kurikuluma ... kaj sploh še obstaja, razen oblikovanje robotov na ukaz ...


Gost

#645

2016-07-01 18:06

Večji del mojega šolanja je potekal v za Slovenijo tujem jeziku. Skrbi me, da nekateri "akademiki" mislijo, da večjezičnost pomeni zmoznost prevajanja. Iz lastnih izkušenj vem, da v jeziku se misli, potem se govori. Vsako prevajanje je vedno pomankjivo. Še kako veljavno je to v primeru natančnega znanstvenega jezika! ... verjetno na vseh področjih znanosti ... Ali res verjamejo, da se znanost v Sloveniji lahko razvija v "angleščini za tujce"? Tako edino lahko nazadujemo ... dovolj je pogledati/poslušati simultane prevode filmov za otroke ... 


Gost

#646

2016-07-03 11:26

Na ta način želim izraziti željo po uporabi knjižne slovenščine v
kulturi. Tu mislim predvsem TV in gledališče.
To kar se dogaja je NEVZDRŽNO !

Gost

#647

2016-07-03 15:35

Namesto, da bi se spoštovani "rektorji" vprašali po svojem mentalnem zdravju in skladno o tem "zakaj" k nam ni tujih študentov, ter ugotovili, da zelo verjetno zato, ker naše univerze ne dajo ustrezne kvalitete, so ugotovili, da je razlog v slovenščini.

Gost

#648

2016-07-03 17:24

Ker mi je veliko do tega, da slovenščina ostane vsestransko razvit, moderen jezik. Brez nje bi izgubili pomemben temelj naše samobitnosti. Mednarodno povezovanje na področju znanosti in visokega šolstva je sicer nujno, a ga je treba urediti tako, da slovenščina ne bo odrinjena v status podrejenega jezika v njeni lastni matični državi. Sedanje težnje po racionalizaciji, konkurenčnosti itn. za vsako ceno in na vseh področjih lahko kaj hitro pripeljejo do tega. Žal smo postali tržno usmerjena družba, kjer je vse naprodaj.

Gost

#649

2016-07-03 19:11

Kaj bi nam rekli možje, ki so umirali za slovenstvo? Kdor svojega ne spoštuje, tujega ni vreden.

Zakaj nam še vedno vladajo tujci?

Gost

#650

2016-07-04 05:56

Slovenski jezik naš, edinstven in lep in ga moramo ohraniti in uporabljati v vseh segmentih življenja, tudi v visokem šolstvu, kjer se lahko, za morebitne tuje predavatelje ali študente, uredi prevajanje v slovenski jezik na povsem enostaven način. Zato seveda pozdravljam in podpiram to peticijo!