Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#651

2016-07-04 10:34

Ne zavedamo se svojih korenin, kulture...

Gost

#652

2016-07-05 08:52

Pravica do izbraževanja v lastnem jeziku hkrati kaže tudi na kompetentnost stroke, ki pokriva posamezno področje izobraževanja.

Gost

#653

2016-07-05 09:13

Ker se mi zdi nezaslišano, da bi po dolgih letih bojev naših prednikov za uveljavitev slovenščine v šolah, zdaj brez boja priznali poraz potujčevalcem. Kaj pa je uvajanje tujega jezika v naš (za zdaj) visokošolski sistem, kot potujčevanje?!

Gost

#654

2016-07-05 09:14



Nekateri študenti imajo že sedaj težave z obvladovanjem materinega jezika.

Pomembno je, da razvijamo tudi slovenski strokovni jezik.

Gost

#655

2016-07-05 12:30

Ker se mora na ustanovah RS, ki so financirane iz javnega denarja govoriti pretežno Slovenščina.

Gost

#656

2016-07-05 13:25

... ker je pričujoča oblika posega v slovenski jezik nedopustna provokacija, da odsotnost duha niti ne omenjam.
lord_blackfang

#657

2016-07-05 17:16

Seveda bi slavisti samo slovenščino. Njim ni treba brati tuje strokovne literature, ni jim treba pisati v tuje strokovne revije, ni jim treba prijavljati raziskovalnih projektov v tujih jezikih. Državna meja je meja njihovega sveta. Fizično, intelektualno in birokratsko. Klika, ki je sama sebi namen, in se jasno počuti ogroženo, če je ta namen postavljen pod vprašaj.


Gost

#658

2016-07-05 18:06

Peticijo sem podpisal zato, da mi ne bo potrebno podpisati kdaj peticije za vnos v ustavo, da imam pravico biti slovenec v Sloveniji!

Gost

#659

2016-07-06 04:59

Se strinjam z zapisanim. Ne moreš znati tujega jezika bolje kot maternega in ne smeš si dovoliti, da te tujost zaslepi.

Gost

#660

2016-07-06 08:30

Strinjam se sporočilom peticije.

Gost

#661

2016-07-06 20:17

Ohranimo slovenski jezik.

Gost

#662

2016-07-08 08:43

Ker je Slovenski jezik nekaj posebnega in redkega. Kot takega, smo ga dolžni ohranjati in spoštovati. Mene boli pri srcu ob vsaki poslovenjeni tujki, napačni uporabi rodilnika, kateri je ... (ki je (!) en od sklonov, torej posebnost slovenskega jezika) itd. Nisem slovenistka, med pisanjem naredim veliko napak, a se jih trudim odpravljati. Postavimo se za naš jezik, za božjo voljo! Ni nas veliko, če se ne bomo mi, se ne bo nihče.

Gost

#663

2016-07-10 13:10

Ne želim, da moji potomci izgubijo prave slovenske besede - da ne izgubimo tenke niti, ki nas Slovence rojene v Sloveniji, a sedaj živeče v zamejstvu povezuje z rojstnim krajem in svojo matično državo.

Gost

#664

2016-07-10 15:02

ŽELIM,DA SE MOJ MATERIN JEZIK PRENESE V NASLEDNJE RODOVE.MISLIM,DA SE NISMO IZREKLI ZA SAMOSTOJNO DRŽAVO ZATO,DA BOMO ZAVRGLI SLOVENSKI JEZIK.SEM PONOSNA NA SLOVENSKE KULTURNIKE,PISATELJE,PESNIKE,NA SVOJO IDENTITETO...PONOSNA NA VSE,KI SO SE V PRETEKLOSTI BORILI ZA NAŠ SLOVENSKI JEZIK

Gost

#665

2016-07-11 07:51

Dejansko je vpeljava plačljivih programov v tujem jeziku samo s tem namenom, da se dodatno zasluži v okviru javnega šolstva. Stvar je toliko bolj nevarna zlasti zaradi ohranitve javnega šolstva kot ga sicer poznamo. In jasno najmanj padec kvalitete javnega šolstva, saj se bodo raje posvetili tistemu kar bo direktno plačano - več ko jih bo vpisanih več bodo imeli, več bo tujcev več bo denarja, tisto kar pa vsi plačujemo pa bodo dali na stranski tir.

Gost

#666 Re:

2016-07-11 09:20

#26: -  

To o cemer govorite nima nikakrsne veze z efektom nekaterih potencialnih predmetov ki bi jih studentje druge ali tretje stopnje studija poslusali na nekaterih fakultetah ali visjih solah.

Situacija ki jo opisujete se mi zdi bolj vezana na osnovno znanje slovenscine, kar je v vecji meri stvar osnovne sole, ne pa akademije. Mogoce bi se morali slavisti s tega podrocja zamisliti nad sabo, ne pa biti agresivni do avtonomije univerze.


Gost

#667

2016-07-11 13:06

Ponosna sem, da pripadam mali jezikovni skupini, katere materin jezik ni izumrl kljub tisočletnemu življenju pod germanskimi oblastmi. Slovenščina bo ostala živa, vse dokler jo bomo spoštovali in se zanjo trudili vsi.
Ostanite jari!
Savinka Geratič
P.S. Da bi čim manj besed izumrlo, naj vas spomnim, da je jaro žito mlado žito :-).

Gost

#669

2016-07-15 12:09

Strinjam se z vsebino peticije.
Uničevalec Satana

#670 Re:

2016-07-16 10:51

#1: -  

 Zaradi neverjetne sovražnosti in sprevrženosti levice do Slovencev in slovenskega jezika, ki jo poosebljajo akterji sedanje vlade, je bil vsem poslancem in Milanu Brglezu poslan naslednji dopis:

www.zgodovina.eu


Gost

#671

2016-07-17 12:54

Slovenščina je enakovredna kot vsi ostali evropski jeziki in naj jo uporabljajo tudi vsi naši politiki, saj izgleda kot, da se je sramujejo, ko govorijo v polomljeni angleščini. Je zelo lep jezik in je potrebno, da jo vsi poizkušamo čim bolj uveljavljati, pa naj se je naučijo tudi tujci in poslanci ter ljudje v evropskih in institucijah.

Gost

#672

2016-07-18 08:17

Zato, ker nas na vsakem koraku posiljujejo z angleščino. Meni se pa še vedno govori po naše.

Gost

#673

2016-07-19 15:28

Ker mi ni vseeno kaj se z jezikom dogaja. Danes otroci ne znajo brati, pogovarjati se, nim ajo besednega zaklda. Kamor se obrnem same tuje besede, žalostna sem zato, tudi naša mama se v grobu obrača, kaj počnemo z jezikom.

Gost

#674

2016-07-20 09:39

To peticijo sem podpisala kot zavedna Slovenka in Primorka. Slovenščina je več kot jezik, ker predstavlja narodno bit našega naroda. Brez lastnega jezika ni naroda. Mar so naši očetje in dedje umirali zaman, ko so se borili za svoj lasten jezik? Mar bo izničen ves njihov trud? Predlagatelji uvajanja angleščine na univerzah v resnici predlagajo jezikovni samomor in smrt (op. kar preberite si najosnovnejše knjige o historični slovnici oziroma jezikovni spremembi). Način, kako uničiš svoj jezik, se začne z uvajanjem nekega tujega (beri bolj prestižnega, bolj ekonomsko upravičenega, bolj modnega, bolj popularnega jezika v šolah).Materni jezik seveda ne bo takoj izinil. Potrebno bo več generacij. Vendar bo to zanesljivo vodilo v jezikovno smrt, še huje v jezikovni samomor, kajti tukaj so predagatelji Slovenci in ne neki tuj narod kot npr. v preteklosti fašisti. Sram me je in žalostna sem, da smo v tem primeru uničevalci lastnega jezika Slovenci sami. Odločno podpiram trud in delo, ki sta ga v slovenščino vložila akademika profesor doktor Jože Toporišič (naj mu bode zemljica lahka, ako mu bo lahko) in profesor doktor Janez Orešnik, ki je nas študente vedno vzpodbujal k ljubezni do slovenščine, dasiravno smo bili študentje angleščine in nemščine. Bodimo samozavestni. Znanstvenemu svetu Kemijskega inštituta in Nacionalnem iinštitutu za biologijo pa toplo priporočam: LE ČEVLJE SODI NAJ KOPITAR. Ali pa gospodje, vzemite najenostavnejšo knjigo o jezikovni spremembi v roke in preberite poglavje jezikovni samomor in glede na Vašo izobrazbo (dasiravno naravoslovno), ni mogoče, da ne bi dojeli, kaj ta Vaša podpora angleščini pomeni za nas Slovence, za našo kulturo, identiteto, samozavest itd.

Gost

#675

2016-07-20 09:52

Ker sem Slovenka, ker je to moj dragi jezik mojih prednikov in ker sem v preteklosti izkusila, kaj pomeni, če ti ne dovolijo rabe svojega maternega jezika. Qui si parla SOLO ITALIANO mi je še preveč blizu. Ponižanje brez primere. A preživeli smo in tudi tokrat bomo. SLOVENŠČINA V SLOVENIJI; POVSOD na vasi in kmetih, na šolah in univerzah, na uradih - POVSOD.