VPIS NEODTUJLJIVE PRAVICE DO VODE V USTAVO

Jurij Kuhar

/ #237 Re: TA PETICIJA ZAVAJA, PREUSMERJA POZORNOST

2016-02-02 11:55

#19: Blaž Babič - TA PETICIJA ZAVAJA, PREUSMERJA POZORNOST 

Živijo Blaž (in avtorji peticije),

Evo, tudi sam sem pravkar, z malce zamika, prejel e-dopis za podpis peticije. :-) Naj na hitro zapišem le nekaj kratkih in bolj ali manj splošnih komentarjev, ker za kaj več zdajle žal (ali za koga tudi na srečo :> ) ne utegnem. Vsekakor pa so tole tematike za zelo široke in globoke debate!

V slovensko Ustavo bi bilo zagotovo treba vpisati "neodtuljivo pravico" še do marsičesa. In ko smo že pri pravicah - enako najbrž tudi glede marsikatere dolžnosti. To, da je treba predstavnike lastnega naroda, torej lokalne in slovenske poslance v EP, s peticijami prositi za pozornost (...), pove marsikaj o marsičem oziroma marsikom. Predvsem o volivcih. (Čeprav, enkrat, dvakrat se vsakdo lahko zmoti, ampak trikrat+ je že neodpustljivo in indikativno!)

Se strinjam glede Zakon o referendumu in o ljudski iniciativi (ZRLI)! O tem sva nekaj debatirala ob najinem zadnjem srečanju. Trenutno sicer ravno nisem na tekočem z aktualnimi dogajanji, željami in nameni zakonodajalcev (vključno z njihovimi lobisti, naročniki, financerji ali kar "resničnim gospodarji") v ozadju ZRLI, sem pa neodtuljivega mnenja, da bi moralo biti ob vsakem poseganju na referendumsko področje biti zelo GLASNO, (vsem vse) zelo JASNO in v čimvečji meri SOGLASNO. Predvsem pa bi si želel, da bi Slovenija pravzaprav ravno na tem področju najprej ujela Švico!

Glede peticije za vodo - dvomim, da bo takšnale peticija v neki neznatni Sloveniji imela sploh kaj haska že doma, kaj šele morda v tujini (sploh glede na dejstva, navedena v sami peticiji). Pa s tem ne bi rad kogarkoli odvrnil od podpisovanja te peticije. Vsebinsko bi imel mnogo pripomb, zlasti glede jasnosti nasploh in določenega jasnega cilja. Pravica do vode še zdaleč ne pomeni tudi ustrezne zaščite (površinskih in podzemnih) vodnih virov na območju države. Itd.. Takih problemov, če temu lahko tako rečem, bi se bilo treba lotiti bistveno radikalnejše. A ne z granitnimi kockami! (Hej, mimogrede - kje pa se zadnje čase skrivajo NAŠI moralni in oh-in-sploh vrli vstajniki?!? :-/ )

Vsaj mene bi prav tako zanimalo, zakaj naj bi v Ustavi RS pravica do zadevne dobrine ne bila "dovolj dobro definirana". Ali bi lahko bili, prosim, avtorji peticije o tej konkretni navedbi natančnejši? In kakšno je o tem mnenje "pristojnih" pravnih strokovnjakov, po možnosti onih nekaj, ki imajo v tej državi še kaj kredibilnosti in so suvereni, neodvisni pri svojem delovanju, ali pa vsaj pri svojih mnenjih? (P.S. Da ne bo pomote - kaj izmed pravkar namignjenega ni morda letelo tudi na obstoječo sestavo US!)

Še ena opazka za konec - namreč glede omenjenega "... V vednost, skupini EPP, ki je nasprotovala vpisu Pravice do vode, pripadajo tudi 4 naši poslanci – P.Šolin, M.Zver, R.Tomc, L.Peterle." V tem trenutku sicer ne vem, ali je bilo omenjeno glasovanje tajno ali javno, vendar sodeč po navedeni izjavi, njen avtor očitno ne ve, kako konkretno pa so glasovali sami našteti poslanci, ali potemtakem sploh katerikoli izmed npr. vseh slovenskih poslancev v EP (eno je, kaj ti kdo pove, in drugo, kaj je taisti nekdo v resnici storil pod tančico morebitne tajnosti). Upam, da so in bodo bralci peticije dovolj inteligentni, da tak premislek še zmorejo. Nasploh pa sem mnenja, da bi morali slovenski poslanci v EP nastopati izključno kot celota, z enotnimi, skupnimi, predvsem pa lastnimi (nacionalnimi) cilji!