VPIS NEODTUJLJIVE PRAVICE DO VODE V USTAVO


Gost

/ #2610

2016-03-01 10:36

-Ker sem proti privatizaciji oz. lastninjenju vode, zdravstva in vsega, kar je javno dobrega.
-Prosim tudi za oživitev vseh pitnih vodnih izvirov, kateri so se ukinili in so zdaj zanemarjeni. Ukinili so jih zaradi priključitve vodovoda na bolj oddaljeno zajetje, katero ima večjo kapaciteto vode in je pod "kontrolo" - klor. Voda priteče v vas po 30 kilometrski cevi, prej pa je prišla iz izvira nad vasjo, to je oddaljeno 300 m. Dokler niso na 30 kilometrsko vodo priključili ultrasvetlobnega filtra, je bila voda tako klorirana, da jo ni hotela piti nobena žival. Moj pes se več let ni dotaknil vode v skleci, pa nisem vedela, da je kriv klor. Prej je zelo rad pil našo vodo iz vaškega izvira, ki ni bilo kontrikirano oz. klorirano. Ko so dali ta filter, jo je zopet pil. Ko je bil žled, nismo imeli tudi nič vode, ker ta nova voda potrebuje elektriko, da jo poganja. Naša stara voda iz vaškega izvira pa je imela prosti pad za vso vas, saj je bil izvir tik nad vasjo. Naša voda je bila božanskega okusa. Zdaj pa pustijo, da vsi rezervarji propadajo, ne čisti se struge. Še ena stara basen: Pri nas živi ptič, ki pred dežjem pivka in s tem napoveduje dež. Ta ptič baje pije vodo samo takrat, ko je dež. Ne pije vode iz tal. Basen pravi, da so šli vsi ptiči čistiti potoke, le ta ptič ni hotel iti čistiti. Zato pa mu je bog ali stvarnik rekel: "Vsi ostali ptiči, ki so čistili potoke, bodo lahko pili vodo iz potokov, le ti jo nikoli ne boš pil. Vodo boš pil lahko le takrat, kadar bo padal dež. Pil boš lahko samo dežne kaplje." Kaj nam pove ta basen? Pove nam, da se mora vse vodotoke čistiti, če hočemo imeti dovolj vode v vodotokih in če hočemo, da je tako čista, da je pitna. Naj bo dovolj. To sem morala povedati, zdaj pa nimam več časa. Veliko uspehov vam želim. Malnar Jožefa, Grahovo