Ne želimo "strokovne" žirije na glasbenih prireditvah od RTV SLO

Kdor spremlja glasbene prireditve, ki jih organizira RTV SLO, je hitro opazil, da "strokovne" žirije skoraj nikoli ne opravljajo svojega dela.

Osebe, ki se večinoma nahajajo v strokovni žiriji, pa so vse prej kot to, kar bi pričakoval. Večina ljudi, ki se nahaja v žiriji so stalnice, ki že leta niso imeli omembe vrednih uspehov, so pa z RTV SLO v dobrih odnosih. Ostali pa so večinoma ljudje, ki nikoli niso imeli glasbenega uspeha.

 

Primer je strokovna žirija, ki je bila prisotna na EMI 2017:

- Tina Marinček, bivša pevka skupine Tabu, ki od razhoda s skupino ni dosegla omembe vrednega uspeha

- Darja Švajger, predstavnica Slovenije na Evroviziji (1995 in 1999), ki že več let ni imela nove uspešnice.

- Manca Ismailova, ni imela omembe vrednega uspeha v zadnjih desetih letih.

- Bilbi, je slovenski one hit wonder s pesmijo 'Hvala za vijolice'. Vse njene druge pesmi, niso imele uspeha

- Eva Boto, predstavnica Slovenije leta 2012, kjer je zasela predzadnje mesto v polfinalu. Sedaj prepeva v narodnozabavnem ansamblu Črna mačka.

- Primož Štorman, bobnar skupine Tabu

- Anika Horvat, pevka s Primorske, ki že leta ni imela uspeha

- Stefica Sipancevic Steffy, pevka klasične glasbe, katera še ni imela ene zares uspešne pesmi

- Andrea Flego, nekdaj dokaj uspešen producent, ki že dolgo časa ni imel uspeha

- ManuElla, večkrat sodelovala na tekmovanjih brez večjega uspeha. Po naključju zmagala na EMI 2016(lesser of two evils), na Evrovizji ostala v polfinalu in od takrat ni dosegla več nič.

- Matic Jere, član skupine Bohem, ki že več kot desetletje ni imela omembe vrednega uspega

- Sanja Mlinar Marin, je sodelovala na glasbenih tekmovanjih v 90. letih

- Gašper Rifelj, sodeloval na raznih tekmovanjih, uspešne pesmi še ni imel

- Tomislav Jovanovič, član skupine dan D

- Ivo Rimc, bobnar (neuspešne) skupine Leeloojamais

- Martin Štibernik, avtor številnih uspešnih sloveskih pesmi.

- Alenka Godec, pred leti zelo uspešna pevka

- Aleš Klinar, avtor glasbe in pevec Agropopa

Kot se vidi, je večinoma teh "strokovnjakov" ali brez omembe vrednega uspeha na njihovem področju, ali pa je že več kot desetletje od tega, ko so imeli uspeh. ZanimivoPredvidljivo je tudi to, da so na EMI ravno najnižje točke za BQL prišle od žirij, ki so bile sestavljene iz takšnih ljudi. Z drugo besedo, zmagovalcem, ki so v tednu dni na Youtube-u dosegli preko pol milijona ogledov, je zmago odvzela skupina "strokovnjakov", ki so lahko srečni, če njihova nova pesem preseže 10.000 ogledov v enem letu.

 

Posledice žirije:

- ni objektivnosti. Slovenija je majhna, vsakdo se pozna, to ima več kot očiten vpliv na ocenjevanje.

- nestrokovnost.

- žirija pogosto favorizira pesmi, ki so zastarele in zato po tekmovanju tudi neuspešne. Glede ne to, kakšne ljudi se izbira za žirijo, slednje ni presentljivo.

- zelo pogosto da žirija namerno zelo slabe ocene favoritom, da se prepreči njihova zmaga (EMA 2003, 2004, 2006, 2009, 2017, MMS 2009, 2013, 2016). Žirija lahko za razliko od gledalcev glasuje PROTI nastopajočim. Potrebno je le, da jim ne dajo zadosti točk.

- neinteres gledalcev, saj znova in znova žirija prepreči favoritom publike, da bi zmagali. To je glavni razlog, zakaj je tako gledanos,t kot tudi število telefonskega glasovanja že leta zelo nizko.

- neinteres mladih izvajalcev

- znova in znova se vračajo pevci, ki niso uspešni izven teh tekmovanj, drugače bi bili popolnoma pozabljeni

- v primeru, da žirija izbire le dve ali tri pesmi za superfinale, se to pozna pri telefonskem glasovanju. Popolnoma normalno je, da se gledalci počutijo nepotrebni, če žirija do zadnjega vztraja pri svojem in ne dovoli, da ne bi bilo po njihovem.

- od 2003 naprej je vsaka pesem, ki je zmagala na EMI zaradi "strokovne" žirije, imela neuspeh na Evrovizji. Vse pesmi, ki so se kvalificirle v finale, so bile izbira gledalcev(100% televoting ali prvi krog izbira žirija, drugi krog pa gledalci)

 

Namen te peticije je pokazati, da ljudje ne želijo strokovnih žirij pri glasbenih prireditvah v prihodnosti. Slednje ne le, da ne spoštujejo publike, ampak tudi namerno glasujejo proti njihovim favoritom. Hkrati pa so njihovi zmagovalci skoraj vedno manj uspešni. To se je posebej pri EMI večkrat pokazalo. Močno dvomim, da bo letos drugače. Napak v preteklosti se ne da več popraviti, bi pa se izognili marsikateri nerodni situaciji v prihodnosti.

RTVSLO naj med prijavljenimi izbire nastopajoče, ostalo pa se naj prepusti gledalcem. Za te prireditve se uporablja denar davkoplačevalcev in ljudje, ki glasujejo tudi plačajo za vsak glas. Zdi se mi neprimerno, da skupina izbrincev namerno preprečuje njihove izbire, hkrati pa s tem zmanjšuje interes in si RTV SLO dela medvedjo uslugo.