Prepoved uporabe vodikovega oksida

Vodikov(I) oksid oz. oksidan je kemijska spojina in polarna molekula, ki je pri standardnih pogojih brezbarvna tekočina, brez vonja in okusa. Ena molekula vodikovega oksida je sestavljena iz dveh vodikovih in iz enega kisikovega atoma.

Kemiki včasih vodikov oksid v šali poimenujejo divodikov monoksid ali DVMO, s sistematičnim kovalentnim imenom te molekule, še posebej v parodijah o kemijskem raziskovanju, ki kliče po izobčenju te »smrtonosne kemikalije«. Sistematično kislinsko ime za vodikov oksid je hidroksidna kislina ali hidroksilna kislina, čeprav pojma skoraj nikoli ne uporabljajo.

 

Dejstva:

- dokazano je da ima vodikov oksid večinski delež pri nastanku »kislega dežja«,

- dokazano je da je vodikov oksid glavni krivec za veliko večino utopitev,

- industrija redno uporablja to kemikalijo in jo spušča nazaj v ekosistem,

 

Vodikova vez je odgovorna tudi za nenavadno obnašanje vodikovega oksida pri zmrzovanju. Kakor druge snovi tudi tekočina z nižanjem temperature postaja gostejša. Vendar, za razliko od drugih snovi, pri ohlajanju blizu ledišča prisotnost vodikove vezi pomeni, da molekule pri preurejanju zaradi zmanjšanja svoje energije na najmanjšo možno mero, tvorijo snov, ki je dejansko manj gosta. Zaradi tega trdno agregatno stanje vodikovega oksida plava v vodi in se pri zmrzovanju razširja. Druge snovi se pri strjevanju krčijo. Tekoči vodikov oksid je najgostejši pri temperaturi 4 °C. To vodikovemu oksidu do zanimive posledice med zimskim časom. Ohlajen vodikov oksid na površini postaja gostejša in potone, pri čemer tvori toplotni tok, ki ohlaja celotno množino vode. Ker je prenos toplote v spodnjih delih zaradi spremembe gostote onemogočen, bo večji del vsake velike količine zmrznjenega vodikovega oksida med zimo še vedno tekoč pri 4 °C pod zamrznjeno skorjo.

 

Omogočimo našim otrokom svetlo prihodnost in zahtevajmo prepoved te »smrtonosne kemikalije« DVMO!!!!!!

 

 

 

 

 

 

Šala