Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#76

2016-05-30 10:34

Peticijo sem podpisal zato, ker imam rad slovenščino. Želim in hočem, da se slovenščine razvija na vseh področjih uporabe. Sploh ne razumem, kako bi nekateri radi uvedli angleščino kot učni jezik na fakultete.
Čeprav sem anglist (in tudi rusist), sem kljub temu ogorčen, ko slišim toliko angleške in ameriške glasbe na našem radiu. To je sramota!

Gost

#77 Re:

2016-05-30 10:42

#51: Karanta33 -  

 Ko sem bil pred leti v Londonu, sem se v neki veleblagovnici s kolegico pogovarjal v slovenščini. S tem sem pritegnil pozornost angleške prodajalke, ki se mi je nasmehnila in vljudno vprašala, v katerem jeziku sem se pogovarjal. Odgovoril sem ji: "V slovenščini." Njen odziv: "Kako lepo zveni vaš jezik!"

Lep pozdrav!

Milan

 


Gost

#78

2016-05-30 12:02

Vsa leta smo se borili proti vdiranju tujejezižnih izrazov v slovenščino. Najprej smo se borili proti germanizmom, nato proti srbohrvatizmom, sedaj pa se moramo boriti za obstoj sloveščine in Slovencev. Najhuje pa je, da to počne naša "slovenska univerzitetna elita" in začenja načrtno uničevati slovenščino kot jezik, enakovreden ostalim jezikom. Namesto, da bi vložili vsaj malo truda in novo znanje prevedli v slovenščino, se raje prepuščajo tuji globalščini. Očitno jim je to pretežko, nočejo ali pa morda sploh ne znajo. Najbolj smešno pri tem je, da med tujimi študenti na naših fakultetah sploh ni angleških govorcev, temveč so to enako "priučeni angleži", kot so ti navdušeni profesorji. Ki jih je očitno sram, da so Slovenci.

Gost

#79

2016-05-30 12:24

Bomo prodali se, zatajili,
v narodu tujem propali, utonili?

Igo Gruden

Gost

#80

2016-05-30 13:10

Sem vedno za kakršnekoli dejavnosti, ki ohranjajo, bogatijo in širijo slovenski jezik.
SLOVENEC

#81 Re: Dobronamerna peticija ... a ozkogledna

2016-05-30 15:05

#17: Zagovornik novele ZViS - Dobronamerna peticija ... a ozkogledna 

 SLOVENEC

Prvi odstavek stoodstotno drži.

V drugem odstavku navajate pogoj za habilitacijo (objave v slovenščini). Kolikor mi je znano, po pripovedi nekaterih kolegov, za habilitacijo štejejo samo objave v tujih znanstvenih revijah. Pisanje npr. osnovnošolskih učbenikov je nepomembno. Kdo si je izmislil tak sistem? Prepričan sem, da na univerzi sami. V to se poslanci sigurno niso spuščali. Torej smo pri izvirnem grehu. Res pa je, da slovenska znanstvena srenja ne zmore primerne znantvene revije. Tu je prva povezava. Je pa lepo, da vsaj nekateri skrbite za razvoj slovenske terminologije. Dobro poznam dogajanja ob uvajanju uporabe računalnika v osnovne šole. Mnogi so zagovarjali uporabo angleščine, dokler nam MS ni dokazal, da se da vse prevesti v slovenščino. In to, banalno, zaradi zaslužka, ne zaradi akademizma.

Tretji odstavek. Vsa čast tistim, ki se trudite.

Četri odstavek. Popolnoma razumem, da doktorji morajo znati tudi druge tuje jezike. Odločitev za angleščino je razumljiva, saj se mnogi profesorji izobražujejo v VB in ZDA. In so prepričani, da je to edini zveličavni jezik. Zakaj pa ne nemščina, francoščina ali kak drug jezik? Zakaj pa se angleži in američani ne učijo drugih jezikov. Še tega najpogosteje ne vedo, kje je Slovenija. Da bi znali komunicirati v nemščini, to pa ne. Omogočanje, da se profesorji in akademski zbor odloča za jezik pa seveda zagovarjajo tisti, ki jim vseeno za naš jezik in s tem narod. Sicer pa, če me občutek ne vara, je ta SVIZ v nasprotju s temeljimi zapisi v SLOVENSKI USTAVI. Kaj pa rečete k temu?

Peti ostavek. Avtonomija daje določene pravice. Vendar samo v stroki. Odločanje o usodi slovenskega jezika in s tem slovenskega naroda pa trči ob moje pravice. Tu pa se njihova avtonomija konča. Saj, zato imamo ustavo, mar ne? Tudi jaz sem za vsebinsko (strokovno) avtonomijo slovenske univerze, nisem pa za tiste člene, ki govorijo o igranju z maternim jezikom.


Gost

#82

2016-05-30 17:00

Ne morem razumeti, da se je potrebno v sedanjem času sploh zavzemati za uporabo slovenščine na univerzi. Kam plovemo?

Gost

#83

2016-05-30 17:56

Komaj so si naši predniki izborili pravico do univerze, kjer so študentje lahko poslušali predavanja v slovenskem jeziku, mi bi se pa tej pravici prostovoljno odpovedali. Pa kakšni hlapci vodijo univerzo? Ne zaslužijo si naziva intelektualci!!

Gost

#84

2016-05-30 18:06

Zato ,ker je edino jezik in voda še v naši lasti.

Gost

#85

2016-05-30 19:05

Podpisal sem, ker vem, da je za globlje razumevanje katere koli stroke potrebno tudi izražanje (in skupaj s tem že tudi učenje) v izvornem maternem jeziku. Umanjkanje tega v dolgoročnem smislu dela veliko škodo razvoju jezika (ker ga siromaši) in tudi samemu kreativnemu procesu - česar se premalo zavedamo in smo tako nazadnje vsi na izgubi.

Gost

#86

2016-05-30 19:06

Verjetno nihče ne misli, da slovenski jezik ni ustrezen za izražanje različnih strokovnih vsebin.
Je morda denar komu zameglil vid?

Gost

#87

2016-05-30 19:11

Že naši predniki so se borili za našo slovenščino. Ali res prihajamo zopet nazaj, da se bomo morali še mi boriti? Naj živi in se ohranja naš materin jezik - slovenščina!

Gost

#88

2016-05-31 05:23

Lepo je, da se zavzemamo za ohranitev pristnega slovenskega jezika.

Gost

#89

2016-05-31 06:08

Neverjetno, je že opazno nazadovanje slovenščine:
Kontinuirano razvijanje = tekoči razvoj
večfunkcijskosti slovenščine = večfunkcionalne slovenščine, vsestranske uporabe slovenščine


Gost

#90

2016-05-31 06:32

ker je slovenski jezik vedno bolj zapostavljen in pozabljen

Gost

#91

2016-05-31 06:51

Ker gre za slovenščino.

Gost

#92 Re:

2016-05-31 07:02

#24: -  

 Ljudje bozji, brez dobrega znanja materinega jezika, ne bomo nikdar dobro obladli kateregakoli od tujih jezikov. Slovenscina je nasa popotnica on vrata v soocenju z drugimi kulturami in jeziki. To pisem po 30 letih tujine po soocenju z 10 tujimi jeziki. Ne rezimo si korenin, sicer bomo hitro izginili in nas bodo pohodili. Nase prezivetje v evropskem kotlu kultur je zaradi zvestobe kulturi, jeziku, da, tudi veri. Bodimo patrioti. Odlocitev iz 1991 je bila volja enotnosti slovenskega ljudstva /se je veliko zdravega med nami/. Sedaj je cas, da gospodom, ki sedijo v parlamentu /ki to zdevo sploh postavljajo pod vprasaj/ povemo, da jih je lahko sram in niso vredni nasih volitvenih glasov in zaupanja. S spostovanjem in ljubeznijo do domovine. Zbogom.

 


Gost

#93

2016-05-31 07:50

Zato ker se zavedam, da sem Slovenec. Na to sem ponosen. Smo mala država, zato ni potrebno, da smo podrejeni tujcem. Poglejmo si nacionalni ponos državljanov Luksenburga, ki s ponosom ohranjajo svoj jezik, kljub večjezične države.

Gost

#94

2016-05-31 08:03

Že naša država je oskrunjena na vse način, a zdaj pa naj se še odpovemu našemu jeziku. Sem absolutno prepričana da je svetovna komunukacija v angleškem jeziku, toda odločno nasprotujem, da bi naši mladi na Slovenskuh univerzah komunicirali z drugim jezikom kot je materinščina SLOVENŠČINA.

Gost

#95

2016-05-31 08:49

Moram res ponavljati?! V domačem jeziku naj se narod uči. Kdor spoštuje svoj narod, mora spoštovati tudi materino besedo in skrbeti za njeno čast. Slovenščina naj nam bo ravno tako draga kakor zemlja, na kateri je naša zibel tekla ... dar nam Slovencem izročen, a ne zato, da bi ga zanemarjali, po nemarnosti celo izgubili in sebe s svojim narodom vred potujčili ... jasno ogledalo vsakega ljudstva ... ZASTONJ PRIČAKUJEMO LEPŠO BODOČNOST OD SPREMEMBE ZAKONOV, OD IZBOLJŠANJA DRŽAVNIH UKREPOV ...Tako Slomšek ... Je po dveh stoletjih drugače? ZUJF me je upokojil in uničil.

Gost

#96

2016-05-31 09:13

Ker sem profesorica slovenščine iz razreda dr. Jožeta Toporišiča in ker vem, kako nove generacije ne marajo več slovenščine ne kot šolskega predmeta ne kot učnega jezika. Vse se pa začne in konča pri vrednotah: ljubezen do maternega jezika to ni več, žal.

Gost

#97

2016-05-31 09:15

ker se strinjam.

Gost

#98

2016-05-31 09:49

Če bomo to dopustili, se bomo vrnili v začetek 19. stoletja.

Gost

#99

2016-05-31 09:50

Pozdravljam peticijo! Slovenci smo premalo ponosni - na svoj jezik, na svoj narod, na svojo državo, sami nase in drug na drugega! Tudi hvaležni nismo dovolj za to, kar imamo! Biti ponosen na svoje korenine ni nacionalizen! Je pogoj za obstoj naroda! Alenka H. Felc

Gost

#100

2016-05-31 10:02

Ker mi ni vseeno za moj materni jezik