Za vsestranski razvoj slovenskega jezika


Gost

/ #607

2016-06-22 10:22

Savremeno društvo je, pod pritiskom jezične globalizacije, usmereno ka stvaranju monolingvalnog sveta. Ova kretanja neminovno utiču na razvoj "malih" nacionalnih jezika (naročito slovenskih jezika). Još je čuveni didaktičar Komenski davao prvenstvo učenja maternjeg jezika: "Hteti učiti koji strani jezik pre nego što se zna maternji, upravo je tako kao kad bi neko hteo da nauči svog sina jahanju pre nego što je naučio da hoda". Dakako da je poznavanje stranih jezika prednost i da olakšava komunikaciju, ali ne treba da postane imperativ . Šta je sa onima (u toj grupu sam i ja) kojima "ne leže" strani jezici, ali ostvaruje rezultate i pokazuje svoje sposobnosti i ideje u drugim područjima/nauci? Da li su ti ljudi manje vredni?
Imam osećaj kao da se mi, pripadnici tih "malih" slovenskih naroda koji govorimo jednako tako "male" slovenske jezike jednostavnop stidimo svog jezika, kulture i tradicije. Kao da želimo izbrisati tragove svog postojanja. Možda se nadamo da ćemo tako "neodređeni" biti lakše prihvaćeni u odabranom društvu "civiliziranog zapada".

Jaz sem Srpkinja iz Hrvaške i učim se slovenskem jeziku.

Lepo pozdravljeni. Срдачан поздрав! Lijep pozdrav!