Za vsestranski razvoj slovenskega jezika


Gost

/ #674

2016-07-20 09:39

To peticijo sem podpisala kot zavedna Slovenka in Primorka. Slovenščina je več kot jezik, ker predstavlja narodno bit našega naroda. Brez lastnega jezika ni naroda. Mar so naši očetje in dedje umirali zaman, ko so se borili za svoj lasten jezik? Mar bo izničen ves njihov trud? Predlagatelji uvajanja angleščine na univerzah v resnici predlagajo jezikovni samomor in smrt (op. kar preberite si najosnovnejše knjige o historični slovnici oziroma jezikovni spremembi). Način, kako uničiš svoj jezik, se začne z uvajanjem nekega tujega (beri bolj prestižnega, bolj ekonomsko upravičenega, bolj modnega, bolj popularnega jezika v šolah).Materni jezik seveda ne bo takoj izinil. Potrebno bo več generacij. Vendar bo to zanesljivo vodilo v jezikovno smrt, še huje v jezikovni samomor, kajti tukaj so predagatelji Slovenci in ne neki tuj narod kot npr. v preteklosti fašisti. Sram me je in žalostna sem, da smo v tem primeru uničevalci lastnega jezika Slovenci sami. Odločno podpiram trud in delo, ki sta ga v slovenščino vložila akademika profesor doktor Jože Toporišič (naj mu bode zemljica lahka, ako mu bo lahko) in profesor doktor Janez Orešnik, ki je nas študente vedno vzpodbujal k ljubezni do slovenščine, dasiravno smo bili študentje angleščine in nemščine. Bodimo samozavestni. Znanstvenemu svetu Kemijskega inštituta in Nacionalnem iinštitutu za biologijo pa toplo priporočam: LE ČEVLJE SODI NAJ KOPITAR. Ali pa gospodje, vzemite najenostavnejšo knjigo o jezikovni spremembi v roke in preberite poglavje jezikovni samomor in glede na Vašo izobrazbo (dasiravno naravoslovno), ni mogoče, da ne bi dojeli, kaj ta Vaša podpora angleščini pomeni za nas Slovence, za našo kulturo, identiteto, samozavest itd.