Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#276

2016-06-04 12:02

Pridružujem se peticiji za ohranitev slovenskega jezika. Brez njega ne bi bili več Slovenci. Gospodarsko in ekonomsko smo že postali mednarodni hlapci,če že ne sužnji, brez lastnega, razvijajočega se jezika pa nas ni več.

Gost

#277

2016-06-04 12:25

Računalniški prevajalnik prevaja v slovenščino iz ničkoliko jezikov! /
Sam sem prevajal, zlasti leposlovje, iz nemškega, francoskega, latinskega, hrvaškega, srbskega, črnogorskega, bosanskega, italijanskega jezika, upam, da ne zaman, prav tako strokovno literaturo, zlasti družboslovnih in filozofsih področij. Zaman?

- Država kaže svojo represivno moč ne le v jezikovno kulturnem brezpravju, ampak s statusom študentov tudi socialno - zato nameščao na avtonomnih fakultetah kar več varnostnikov, ki imajo, upajmo, končano osnovno šolo. Problem sovenskih unverz ni le pravna ali kulturno znanstvena, ampak je tudi socialna stvar bodočnosti slovenskega naroda.

- Upajmo, da bomo vsaj poklicni pisatelji kaj zalegli, kot smo v času jugoslovenarskega šuvarenja...

lp

Vladimir Gajšek, pisatelj, prevajalec, ur. INTELYWAY, bivši zunanji svetovalec državnega predsednika dr. Janeza Drnovška, član Slovenskega centra P, DSP itd.

Gost

#278

2016-06-04 12:36

Ni čudno, da z angleščino v šolah dobivamo pisce, ki ne znajo slovensko. Tudi novejše izraze, ki se vse pogosteje uporabljajo, prevaja vsak po svoje in na koncu ne razpoznaš, da pripovedujejo o isti stvari.
Slovenec sem

#279 Re:

2016-06-04 12:53

#276: -  

 Strinjam se, v slovenščini, da ni zmagal ne fašizem ne nacizem, ne stara Avstrija ne jugosloveniziranje Jugoslavije, da bi  imeli le en urdani - jugoslovanski jezik, tudi v Sloveniji, v učbenikih slovenske književnikov pa morda vsaj 5 slovenskih avtorjev, kjer ne bi bilo kajpak mene. Da so lahko tepci in tepke v slovenskem šolskem ministrstvu, bi bilo mogoče predvidevati, saj zahtevajo razveljavitev slovenskega kot strokovnega  jezika prav unverzalno in univerzitetno, ker imajo nepresežno samo/voljo do nesmislov. Upajmo, da mladi ne bodo med študijem orda - hajlali? 

Kar je jezikovno značajsko vznemirljivo, je ob predlogu, da izgine s slovenskih univerz slovenščina, obenem dejstvo, da pri nas študirajo tudi rodovno drugi mladi, ki morajo kajpak že bvladati vojezično rekanje in pisanje - v slovenščini ali strokovni anglešini. Še vedno je uradni jezik v RS - slovenščina.

 

Že otrok sem bil "čudak" - ljubil sem jezike, jezikoslovje, slovničnno problematiko, potem pa sem se lepo razumel primeroma z akademikom Jožtom Toporišičem in drugimi. Ustanovil sem Kopitarjevo društvo Slovenije - v ponos slovenskega jezika mednarodno.

 

S prijatelji Vitalom Klabusom, Jankom Modrom, Franetom Jermanom smo se dobivali doma pri prevajalcu Stanku Jarcu - in diskutirali in debatirali o vprašanjih  slovenskega jezika! čudovita živahna doživetja v skrbi za jezik! Nekaj tega poskuša krščansko pokazati bivši kultminister Janez Dular, umrl pa je pred kratkim na avstrijskem Koroškem pri/znani France Verbinc... 

 

Kako da so tako tihcane slavistke ali slavisti, slovenisti, komprativisti...? vsaj II. razred za filološke in literarne vede, ki ima 10 rednih, 2 izredna in 14 dopisnih članov, s tajnikom Markom Snojem, prav tam?! kaj šele Odbor za preučevanje narodnih manjšin,vodi Jože Pirjevec, Pravopisna komisija, vodi Helena Dobrovoljc, naposled Komisija za človekove pravice, vodi Alenka Šelih, prav tam? zaslužiti bi morali namreč akademiki tokrat apanažo, ki je mesečna nagrada... 

Brez kakega pretiravanja upajmo, da bo Republika Slovenija še naprej tudi ustavno pravna in socialna država, namreč v pravni kulturi in socializaciji vzgojno izobraževalnega sistema. 

 

S spoštovanjem

Vladimir Gajšek, pisatelj, prevajalec, ur. INTELYWAY, bivši zunanji svetovalec državnega predsednika dr. Janeza Drnovška, član Slovenskega centra PEN, DSP itd.


Gost

#280

2016-06-04 13:24

Slovenšćina je naš jezik,ki nas krepi,in spada tudi v visoko šolstvo.

Gost

#281

2016-06-04 14:10

preprosta zadeva tujci naj se naučijo našega jezika če želijo normalno komunicirati zakaj se mi moramo vedno biti hlapci

Gost

#282

2016-06-04 14:18

Ponosen sem,da sem Slovenec. In to bom vedno.

Gost

#283

2016-06-04 14:43

v sloveniji naj bo slovenšćina na prvem mestu

Gost

#284

2016-06-04 15:32

Slovenski jezik kot najverjetnejšega naslednika prajezika na območju Evrope je treba posebej zaščiti kakor tudi Slovence kot najverjetnejše potomce najdavnejših ljudstev na tem območju (rezultati najnovejših razsikav).
S spoštovanjem, Iris Pahor

Gost

#285

2016-06-04 16:31

Privolitev v predavanja v tujem (angleškem) jeziku na slovenskih fakultetah pomeni podcenjevanje našega jezika in podrejanje tujim vplivom. "Kdor ponižuje se sam, podlaga je tujčevi peti".

Gost

#286

2016-06-04 16:35

Našim prednikom je uspelo, da so kljub poskusom germanizacije in nadvlade srbohrvaškega jezika uspeli ohraniti svoj materni jezik! Narod, ki ne spoštuje svojih prednikov, si ne zasluži biti narod! Ogorčena sem nad najnovejšimi trendi naše politike - ne samo na področju šolstva....

Gost

#287

2016-06-04 16:40

Spoštovani!

Včasih smo se morali boriti proti "skupnim programskim jedrom", da bi ohranili slovenščino. Danes pa nas navidezni "povezovalci" s svetom in podrepniki, ki so celo državni organi "prodajajo" za foto termine s tujci in trepljanje po ramenih. Res bedno in poceni izdajstvo!

S spoštovanjem!

Miloš Šonc

Gost

#288

2016-06-04 17:53

Ker sem ljubitelj lepe, čiste slovenščine. Jezik je pomemben znanilec in element naroda in ga je treba za vsako ceno ohraniti.

Gost

#289

2016-06-04 17:54

Eni so pač rojeni za hlapce, ker so tako vzgojeni.

Gost

#290

2016-06-04 19:06

Jezik je osnova za kulturo in za obstoj vsakega naroda!
Janez Černač.

Gost

#291

2016-06-04 19:20

Zato, ker spoštujem slovenski jezik.

Gost

#292

2016-06-04 21:31

Kako je s Slovenijo in s Slovenci? Veliko preveč je javkanja, da smo majhni in nemočni. Saj to samo po sebi ni nič slabega, Slabo je, ko nekateri to fizično majhnost uporabijo za psihološko in duhovno označevanje. Na tem polju pa smo med narodi sveta lahko odlični ... , a za to se moramo zavestno odločiti. In k taki človeški odličnosti spada poleg vseh vrlin tudi spoštovanje lastnega jezika in s tem domovine. Slovenski jezik si zaradi svoje zgodovine to še prav pesebej zasluži! Spomnimo se, da so starodavne Vede zapis ved neke davne kulture in da je Buda bil tisti, ki se je notranje prebudil in dojel, za kaj v življenju pravzaprav gre. Zanemarjanje lastnega jezika je posledica nespoštovanja sebe in celo omalovaževanja resničnosti, pelje pa v še večjo izgubo zdrave samopodobe, osebne in nacionalne. Za peticijo se iskreno zahvalim.

Gost

#293

2016-06-05 04:32

Uspelo mi je napisati knjige:
1. P. Starič & E. Margan, Wideband Amplifiers
2. P. Starič, Atomska bomba (poljudno znanstvena)
3. P. Starič, Moje življenje v totalitarizmu
4. P. Starič, My Life in Totalitarianism
Prve knjige, ki je namenjena za podiplomski študij, ne bi hotel natisniti noben založnik v Sloveniji, ker bi bila naklada premajhna. Zato sva jo s kolegom MORALA napisati v angleščini, če sva jo želela izdati. Izdali pa so jo pri Springer Co.
Z drugo knjigo sem dokazal, da je možno najti za vse angleške izraze v jedrski fiziki ustrezne slovenske besede.
Ker je tretja knjiga zanimiva za naše IN tuje zgodovinarje, sem jo napisal TUDI v angleščini.
Zavzemam se, da je pouk na slovenskih univerzah v slovenščini, kot je bil v času, ko sem še jaz študiral.
Dr. Peter Starič, dipl. inž.

Gost

#294

2016-06-05 06:57

Podpisujem zato ker mi je mar, zato ker ostro nasprotujem kakršnemukoli, "po tihem", zlivanju ras in narodov. Sem nacionalist, v zdravem pomenu besede. Predmet peticije je le ena izmed oblik modernega zasužnjevanja. Vsaka rasa, vsak narod mora imeti in negovati pravico do svoje čistosti, tako v mislih, delu in seveda v materinščini. RAD IMAM SLOVENSKI JEZIK!
Lp, Gregor

Gost

#295

2016-06-05 07:08

Naše klečeplazenje pred tujimi vplivi (ameriškimi) je že prav sramotno. Kopirali smo ameriški kazenski postopek in sedaj so naši kazenski postopki na sodiščih postali cirkuška atrakcija. POsnemanje pa se še kar nadaljuje na številnih področjih. Skrajni čas je, da temu naredimo konec!

Gost

#296

2016-06-05 07:21

Imamo svoj in lep jezik, zakaj bi ga zanemarjali ali celo nadomeščali ???

Gost

#297

2016-06-05 08:38

Peticijo sem podpisala, ker želim, da se slovenščina ohrani še dolga stoletja. To je naš materin jezik, zahtevam, da ga uporabljamo na vseh področjih. Vsi, ki ste proti, zanikate svoje korenine.

Gost

#298

2016-06-05 08:41

Kot visokošolski učitelj opažam, da je izražanje študentov v slovenskem jeziku iz leta v leto slabše, zato želim s tem podpisom tudi opozoriti, da je treba na področju razvoja, poučevanja in uporabe slovenskega jezika nasploh nekaj narediti, kajti ni pomembnejšega atributa nekega naroda, kot je njegov jezik.

Gost

#299

2016-06-05 08:42

Naj živi slovenščina še dolga stoletja.
Kdor ne podpiše, zanika svoje korenine.

Gost

#300

2016-06-05 09:39

Da bi že enkrat nehali biti hlapci vsem in vsakomur in bi ohranili vsaj malo samospoštovanja.