Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#376

2016-06-07 13:21

Zaradi tega, ker ljubim materin jezik, ceprav sem v tujini, morda zaradi tega se bolj! Zdi se mi grozno, da tako majhen narod kot je slovenski ne razmislja o tem, kaksne posledice taksen zakon nosi s sabo. Tega ne pisem z vidika nacionalizma, temvec z vidika logike. Veselilo bi me, ce bi slovenski politiki brali tudi domaco literaturo in predvsem zivljenja teh borcev za lastno kuturo (npr. Kosovela, Kajuha, Cankarja... ...). Potem bi taksno vprasanje (ki verjetno prihaja od "zunaj") sploh ne bi bilo vprasanje vec. Ce je clovek v tujini, lahko o takih predlogih resnicno dobi "sive lase".
Z najlepsimi pozdravi,

Marjeta-Nina Polak

Gost

#377

2016-06-07 14:48

Slovenci! Ne morete ljubiti svoje domovine, če ne spoštujete slovenskega jezika!
Sprašujem se, kakšna je naša narodna zavest in žalostna sem.

Gost

#378

2016-06-07 15:22

Sem star in zaveden slovenec, kljub temu da ze dolgo casa zivim in delam v nemciji. Opazam pa, da vsakic ko pridem v moj rojsten kraj na dopust, da se samo z starimi slovenci v tradicionalni slovenscini lahko pogovarjam.

Gost

#379

2016-06-07 18:37

ker sem kar prevečkrat razočarana, ko poslušam spačeno slovenščino v medijih, predvsem na TV in ker je moja država Slovenija in govorimo slovensko. nič nimam proti tujim jezikom, podpiram njihovo učenje, vendar menim, da je slovenščina pri nas uradni jezik in ga zato morajo spoštovati vsi, še zlasti pa v šolah (pa naj bo osnovna ali fakulteta, isto je !!).

Gost

#380

2016-06-07 19:21

Tukaj na Reki imamo slovensko manjšino in prav zaradi tega se zavedamo, kaj pomei govoriti - svoj jezik!

Gost

#381

2016-06-07 20:25

Zato, ker je slovenščina moj materni jezik in mi ni vseeno, kaj se dogaja z njim.

Gost

#382

2016-06-07 21:24

Preveč pisnih izdelkov v slovenščini, ki niso literarna dela, je napisanih v slabem jeziku, s preveč nepotrebnimi tujkami, dostikrat nerazumljivo.To so šolske naloge, pisni odgovori študentov na univerzi, reklame, prošnje za delo, članki v časopisih... Ne samo pisni izdelki, tudi govori in druga pripovedovanja, ki jih slišimo po radiju, na televiziji, na shodih...so pogosto nerazumljivi, tujk je preveč, pogosto so napačno uporabljene, skloni so napačni, pa tudi slovenske besede so napačno uporabljene. Najlepše govorijo kmetje, ne glede na dialekt, če se ne pogovarjajo z ljudmi s televizije, iz časopisnih hiš, če ne govorijo za 'ugledno' javnost. Skrajni čas je, da dijaki, ki zapustijo srednjo šolo, diplomanti z višješolsko in visokošolsko izobrazbo, začnemo uporabljati svoj jezik tudi v strokovnih razpravah. Razvoj katerekoli stroke ni samemu sebi namen, namenjen naj bi bil ljudem za izboljšanje njihovega življenja.. Strokovne razprave pogosto niso namenjene samo strokovnjakom istega področja, ampak ljudem, ki bi se radi nečesa naučili, nekaj bolje razumeli, se naučili uporabljati razne pripomočke, doma in pri delu. Zato rabimo boljše znanje svojega, slovenskega, jezika, zato je potreben vsestranski razvoj slovenskega jezika.

Gost

#383

2016-06-08 05:50

Slovenec sem

Gost

#384

2016-06-08 06:23

Moji starši so bili rojeni na Primorskem, med obema vojnama, ko so bili tepeni v šoli in cerkvi, če so govorili slovensko.....
Zato so hrepeneli po osvoboditvi izpod Italije in se, razen njihovih hlapcev, masovno vključevali v NOB.....

Gost

#385

2016-06-08 06:35

Imamo tako lep slovenski jezik! Posebnost dvojino! Prav danes se spominjamo tudi Primoža Trubarja VELIKEGA SLOVENCA (to je tudi državni praznik.-).-)). Če je on bil takrat sposoben toliko narediti za slovenski jezik, smo tudi mi dolžni, da ga "branimo" in ohranimo!! Že v 16. stoletju je deloval in je najpomembnejša osebnost v razvijanju temeljev za oblikovanje slovenskega jezika. In že tako je preveč tujk v pogovorih predvsem med mladimi. Trubar nas je nagovoril "Lubi Slovenci" zato moramo ljubiti Slovenijo in njen jezik ohraniti za vedno!!! Sonja

Gost

#386

2016-06-08 07:05

Smatram,da je slovenski jezik vedno bolj zapostavljen v lastni domovini. Naši pomembni predniki so se zelo trudili,pa niso uspeli,uspelo,pa je naši generaciji. Epilog,pa je,da naša mlajša generacija ne spoštuje teh pridobitev,ki nas postavlja ob bok evropskim narodom.

Gost

#387

2016-06-08 07:46



Zato, ker je že sedaj v pogovornem jeziku med mladimi mnogo angleških besed.
Imam rada slovenščino in vem, kaj se je dogajalo in kako hudo je bilo našim starim staršem pod fašizmom, ko jim je bila raba svojega jezika prepovedana..in ne samo to, kako so bili preganjani, zaprti...samo zaradi ljubezni do svojega jezika in domovine.....

Gost

#388

2016-06-08 07:59

Moje osebno mnenje, je, da si lahko zelo nadarjen za narovoslovje, za tuje jezike pa ne. S tem, bi izgubili ogromno število študentov, ki bi zaradi novega zakona morali v proizvodnjo.ž
Jaz osebno nisem nadarjena za tuje jezike. Odstopila sem od mature zaradi angleščine, matematiko sem naredila s 4. Končala sem kemijski faks, brez znanja angleščine. sedaj sem vodja proizvodnje, ge mi zelo dobro. Moji podrejeni so fantje z osnovno šolo, večina jih je v O.Š. ponavljala kakšen razred. Antitalentje za kakršnokoli učenje, delajo pa zelo dobro, ali morajo umret?
Imam vse zmožnosti za vodenje galvane in tujih jezikov sploh ne potrebujem.
Če bi bil nov zakon, bi najbrš životarila na traku, bi za minimalno plačo natikala kakšne čepke. Ali je vredno?
Hvaležna sem, da so mi pustili diplomirat iz kemije, pri kateri nisem imela nobenih težav.
luna

#389

2016-06-08 08:08

Z novim zakonom, bi izgubili vse naravoslovce, ki niso nadarjeni za tuje jezike.

Bilo veliko manj izobraženih ljudi. Manj znanja v kroženju.

Vsi ki jim ne bi uspelo se naučit tujega jezika, bi bili obsojeni na životarjenje in lakoto.

 

Še sveto pismo so začeli razlagati v svojem jeziku, za to da so ga vsi razumeli.

Naj se profesor nauči tujih jezikov in naj snov lepo prevede.


Gost

#390

2016-06-08 09:11

Čemu vsi napori in življenja naših prednikov, če ideale teptamo zaradi ekonomskih razlogov, beri hlapčevstva. Razum imamo, kaj pa srce?
Petrina

Gost

#391

2016-06-08 09:26

sem sto procentna Slovenka.

Gost

#392

2016-06-08 09:39

Ker ne želim, da študentom predavajo napihnjenci, ki bodo v angleščini predavali samo zato, ker jih vsi ne bodo povsem razumeli.
Je pa res, da je raba slovenščine tudi tako zapovedana, kot da je Slovenija center vesolja. Vstopna točka vesolja. Ampak o tem ob kaki drugi peticiji.

Gost

#393

2016-06-08 10:52

Ker je slovenščina zame najlepši jezik na svetu. Z njo se zavedam svojih karantanskih korenin. Srečno vsem Slovencem, ki se ne sramujejo našega svetega jezika.

Gost

#394

2016-06-08 11:07

Želim ohranitev slovenskega jezika .Menim, da se Slovenci premalo zavedamo svoje lastne vrednosti.

Gost

#395

2016-06-08 11:53

Ker imamo svoj jezik, da ga uporabljamo na vseh področjih, sploh pa v izobraževalnih ustanovah!

Gost

#396

2016-06-08 12:18

Točno zaradi tega naslova:
Za vsestranski razvoj slovenskega jezika
in
ker smo v Sloveniji.
GG86

#397 Naj živi slovenski jezik!

2016-06-08 12:37

Ne dajte, da se vrnemo v 19. stoletje. 


Gost

#398

2016-06-08 13:44

Slovenski jezik je vsako leto bolj podvržen negativnim spremembam. Mislim, da tudi strokovnjaki, zaradi vse manj znanja o slovenskem jeziku (če učitelj ne zna, kako bodo znali učenci!!!), poudarjajo tisti izgovor o spreminjanju jezika, češ da je jezik živ ... Drugi vzrok za podpis: v šolah naj učijo v slovenskem jeziku, za tuje študente pa naj bo poseben program, ki pa ga mora plačati tisti, ki ima interes do šolanja.


Gost

#399 Re:

2016-06-08 13:52

#392: -  

 Zakaj ob peticiji. Malo popestritve naj le bo. Slovenski jezik se spreminja, tako, kot se vsi jeziki. Morda je res eden tistih s togimi pravili. Žal pa se ravno pravila opuščajo, spreminjajo. Ohraniti pa se morajo osnovne značilnosti: dvojina, predlogi s in z, tujke naj se le vrinejo v jezik, a le tiste, za katere nimamo nadomestne besede in podobno. To, da se dovoli vse, kar komu pade z jezika pa tudi ni prav. Le tisti, ki slovenskega jezika ne marajo, ga želijo spremeniti!


Gost

#400

2016-06-08 14:08

Ker mislim,da je ohranitev slovenščine obvezna