Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#426

2016-06-09 15:22

Podpis sem prispevala zato, ker sem zgrožena nad tem, da večina politikov, udeležencev raznih omizij ( posebej izpostavljam Studio ob 17h ), ne pozna pravilne uporabe predlogov s in z, vključno z voditelji teh oddaj; ne pozna uporabe dvojine, govorni prispevki so izjemno težko sledljivi, ker ne naglašujejo pravilno. Včasih ne veš, kje se ena informacija konča in začne druga. In to so razni doktorji, magistri, tudi vodja sindikata učiteljev (!), pa še neskončno število javno nastopajočih. Meni je to resnično težko poslušati in me prav žali. Gre vendar za snov nižjih razredov osnovne šole. In ko Štrukelj sestankuje Z sindikati in ministrica Kopač Mrakova Z strankami, potem se meni vedno znova poraja vprašanje, kako so s takim znanjem materinščine uspeli doktorirati ali magistrirati.

Gost

#427

2016-06-09 16:18

Če ne bomo samo skrbeli za ohranjanje slovenskega jezika, se ne bo ohranil. Sploh ne v vsej raznolikosti in bogastvu oblik, načinov.....
Mladi so na fakultetah še vedno v fazi učenja in vzgajanja - če le imajo srečo s profesorji.

Gost

#428

2016-06-09 16:28

Peticijo potpisujem zaradi podpore v izogib slabšanja položaja slovenskega jezika kot učnega jezika.

Gost

#429

2016-06-09 17:39

Stopiti skupaj za dobro

Gost

#430

2016-06-09 17:50

Je to sploh potrebno utemeljevati? Saj sem vendar Slovenka.

Gost

#431

2016-06-09 18:15

Že lepo in prav, da STE za Slovenski jezik! Pa se potem tako tudi navzven obnašate?!? Vpisujete otroke pri 3. letih starosti v tečaje jezikov ? Komunicirate po internetu s svetom v vseh jezikih, samo v Slovenskem ne ?!? Odgovor: DA ! Zakaj se potem želite boriti za slovenski jezik, če niste pripravljeni z njim komunicirati? DEJANJA, DEJANJA - ne le besede!


Gost

#432

2016-06-09 19:10

Zato, ker se mi zdi nujno, da ohranjamo slovenski jezik. Moti me tudi to, da bi morali v nekaterih srednjih šolah, kjer imamo veliko (odraslih) dijakov s Kosova ( niso begunci) govoriti angleško- pa saj smo vendar v slovenskih šolah! Oni pa se kljub brezplačnemu tečaju slovenskega jezika v treh letih nič ne naučijo in se običajno ne trudijo.

Zato govorimo v slovenskih šolah slovensko!

Gost

#433

2016-06-09 20:19

Ker mi je mar za slovenski jezik.

Gost

#434 Re:

2016-06-09 20:29

#430: -  

 Natanko tako sem tudi jaz hotela napisati.


Gost

#435

2016-06-09 22:11

Zato ker naroda brez svojega nacionalnega jezika ni. Slovenci smo se več stoletij borili za svojo kulturo in jezik. Zdaj ko končno imamo državo, pa bi nekateri hoteli odpraviti naš jezik, ki edini na svetu pozna dvojino.

Gost

#436

2016-06-09 23:27

Strinjam se z besedilom peticije.
fifa

#437 Re:

2016-06-09 23:39

#426: -  

 Peticije ne podpiram.

 

Nič ni narobe če bodo univerze pričele z svojim delom tako kot je treba. Nivo znanja ki ga pridobijo študenti sedaj je vsaj na nekaterih fakultetah porazen. Mogoče tudi zaradi tega ker predavatelji niso dorasli svoji nalogi. Pravim mogoče, da se ne bo usul plaz. Pogljete ratinge naših univerz na mednarodnih lestvicah, in boste vedeli o čem govorim. G. Štuklju pa predlagam, da se bori za plače ki so primerljive za plačami glede na ratinge. Bo še najbolj pošteno (plačilo primerno kvaliteti opravljenega dela)

 

Me pa moti da na nacionalki, pogosto slišim spačenke ali pa nepravilno tvorjene stavke. Tudi prevodi so daleč od pravopisa. In RTV prispevek plačujemo vsi. Zakaj že?

To da politiki ne govorijo slovensko smo pa krivi kar sami, nisem še videl novinarja ki bi koga opomnil (pocukal za rokav), glede slovenščine, ...

 

z odličnim spoštovanjem

 

martin


Gost

#438

2016-06-10 00:26

Ali nismo več v Sloveniji? Zelo malo se cenimo, vsaj tako izgleda. Naši predniki se sigurno ne bi prodali, najmanj pa v primeru ko gre za materin jezik. Tu pa se je globoko za zamisliti kam plove lepa Slovenija.

Gost

#439

2016-06-10 06:38

Ker želim, da se na fakultetah ohrani poučevanje v slovenskem jeziku.

Gost

#440

2016-06-10 06:44

Ker je jezik največja dragocenost, ki jo narod ima.
Dolžnost vsakega Slovenca je, da ta zaklad čuva in ga uporablja po svojih najboljših močeh.
V svoje in šele potem v skupno dobro. Oboje pa je neločljivo povezano.

Gost

#441

2016-06-10 06:54

Ker bi podpisal tudi proti razprodaji ustvarjenega v slovenskih podjetjih v preteklosti, pa za to nimamo možnosti, ne referenduma, ne peticije ;-) Podpisal zato, ker gre za sentimetalni anahronizem, biološko smo se že zdavnaj vdali z 1,3 rodnostjo... :-)

Gost

#442

2016-06-10 07:05

Zato, ker je vredno ohraniti in še naprej razvijati slovenski jezik za bodoče generacije. Ker tekoče govorim angleško in nemško, dovolj dobro italijansko, iz srednje šole pa je ostalo še nekaj francoščine vem, da se slovenski jezik v pogledu svojega besednega zaklada in slovnične širine brez zadrege postavlja ob bok največjih svetovnih jezikov.

Gost

#443

2016-06-10 07:39

Zapostavljanje slovenskega jezika v visokem šolstvu pomeni zastoj razvoja slovenščine na vseh področjih.

Gost

#444

2016-06-10 07:45

Enostavno, slovenski jezik je temelj in smisel našega naroda.

Gost

#445

2016-06-10 10:29

Da zaščitim slovenski jezik pred vdorom angleščine.

Gost

#446

2016-06-10 10:54

Zaradi ljubezni do materinega jezika.

Gost

#447

2016-06-10 14:03

Ker mi ni vseeno za slovenski jezik!

Gost

#448

2016-06-10 14:11

Želim da se ohrani lepa slovenščina, če se da, knjižna, tudi v vseh šolah, narečja naj se uporabljajo lokalno in ob posebnih priložnostih in prireditvah oz. oddajah.

Gost

#449

2016-06-10 15:32

Ker mi JE mar! V maternem jeziku se mnogi najlaže izražamo. Sama z njim lahko izrazim vse odtenke svojega razpoloženja, misli. Sanjam, se kregam in mislim v maternem jeziku. Moji starši so mi "podarili" neprecenljivo bogastvo in to naj bi zavrgla?

Le če bi živela v drugi državi, bi se trudila uporabljati njihov jezik, ker bi bila to moja izbira!

Včasih se sprašujem ali se "veliki" narodi (mislim le po številu govorečih) sploh zavedajo svojega terorja, ki ga izvajajo nad številčno manjšinskimi jeziki? Ko sem bila na Korziki, je ženska, ki je oddajala apartmaje zavračala vsak pogovor v tujem jeziku, razen svojem maternem. Pa sva obvladala italijanščino, angleščino, nemščino in ne nazadnje srbo hrvaščino. In ona je naduto vztrajala v svojem "prav imam", ne razumem vaju, če kaj hočeta, se potrudita razumeti MENE!


Gost

#450 Re: Re:

2016-06-10 15:39

#437: fifa - Re:  

Ne, mislim da tega, da politiki ne govorijo pravilno, nismo krivi mi, davkoplačevalci, niti novinarji. Ko sem jaz na kakšnem forumu posebej izpostavila javne nastope raznih politikov, doktorjev, magistrov, ministrov, predstavnikov strank, kogarkoli pač, ki je v svojem govornem zmazku dokazal, da ne pozna slovnice nižjih razredov osnovne šole, sem bila brisana s strani administratorja.

Dejansko navaden človek nima nobene možnosti opozoriti na tako osnovno neznanje naših predstavnikov. Še najmanj kar je, ti nekdo zabrusi, da ni važno kako, važno je kaj... Pa ni res. Ker če ne znaš uporabiti vejice, spremeniš pomen tega, kar si hotel povedati. Če ne znaš uporabiti pravilnega predloga ( kar je res minimum od minimuma ) ali če milijonkrat uporabiš besedo "pravzaprav", in amaš in umaš in ne vem, kakšna mašila še uporabljaš, ne moreš javno nastopati. To je vse. Ker če Pahor, pa Janša, pa Štrukelj, pa . . . 90 % vseh, ki se ven mečejo, ne zna slovnice nižjih razredov osnovne šole, kitijo se pa z diplomami in ne vem kakšnimi doktorati, nima nobena učiteljica v tretjem razredu osnovne šole moralne pravice slabo oceniti učenca, ki se tega ni naučil. Ker očitno ni treba znati. Ker je očitno dovolj, da z leporečjem in praznimi obljubami, izrečenimi slovnično nepravilno, postaneš tudi predsednik države. Kako drugače bi naredili diplomo? Razen, seveda, če profesorji na fakultetah tudi ne znajo slovnice. In ko kakšnega, rednega ali izrednega, poslušam, vidim... ne zna... ali pa mu ni važno. In med novinarji jih je tudi kar nekaj, ki celo pisne prispevke oddajo slovnično slabe (lektorji so izumrli, se mi zdi), govorni so pa... ne najdem pravega izraza. Morda kot primer poslušajte kakšen Polnočni klub, pa Studio ob 17h, celo Intelekto in ugotovili boste, da za razliko od teh oddaj, najbolj spoštujejo slovenščino v Radiu Ga-Ga in Šalehar v Toplovodu in Latrini...

In ne, jaz nisem kriva. Jaz bi ga za rokav pocukala. In politika, ki ne zna jezika, ne spoštujem. Nikoli in nikdar.