Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#451

2016-06-10 16:21

Ker Slovenci govorimo slovensko. In ker že tako dobimo slabo popotnico iz osnovnih in srednjih šol, kjer je učiteljem prav malo mar za materinščino, mlade pa je slovensko govoriti sram in raje uporabljajo "ingliš".

Gost

#452

2016-06-10 16:31

Slovenski jezik nas je ohranil kot srednje evropski narod. Izpodrinjanje našega maternega jezika pa nas vodi v neko Evropejščino, ki niti ni angleščina še manj pa kaj drugega.

Gost

#453

2016-06-10 16:56

Zato, ker mi je mar za naš jezik.

Gost

#454

2016-06-10 19:57

Tuj jezik vdira v naše okolje tako pogosto, kar me zelo skrbi in jezi. Se bomo še na tem področju prodali?

Gost

#455

2016-06-11 05:53

Naš, slovenski jezik je zelo lep in želim, da ga takega ohranimo za poznejše rodove. Ker nas, Slovencev, ni prav veliko v primerjavi z drugimi narodi, si moramo toliko bolj prizadevati za ohranitev svojega jezika.

Gost

#456

2016-06-11 06:00

Potiskanje slovenščine v copate in zapeček, kot se je izrazil pokojni Tone Pavček, in to ne s strani tujcev ampak kar "samoiniciativno", je preprosto sramotno dejanje. Tudi če bi držal (za lase privlečen) argument, da bo predavanje slovenskih profesorjev slovenskim študentom v angleščini pritegnilo trume tujih študentov, kar bo samo po sebi dvignilo ugled in kakovost študija na slovenskih univerzah. Za uresničitev tega cilja bi storili dosti več, če bi odpravili administrativne ovire in finančno podprli gostovanja tujih strokovnjakov pri nas (ki jih bodo naši študentje gotovo razumeli, tudi če bodo govorili angleško). Predvsem pa bi univerzitetno okolje učinkoviteje prevetrili, če bi vrata odprli (namesto da jih tesno zapiramo) tistim našim (vrhunskim) strokovnjakom, ki jih je naša država izšolala, pa so svoje znanje in izkušnje nato obogatili s študijem in delom v tujini.


Gost

#457

2016-06-11 06:07

Peticijo sem podpisal zato,ker me moti,da se bodoče intelektualce "vzgaja" v tujem jeziku in se s tem zapostavlja materinščina. Splošno je že med mladimi prisotnih preveč tujih izrazov. Saj nekateri že ne znajo povedati stavka brez "tujih dodatkov" (ful,kul...itd) !

Gost

#458

2016-06-11 08:19

Pozabljamo, da bomo pozabljeni, če pozabimo na svoj materni jezik.

Gost

#459

2016-06-11 08:28

Ker spoštujem svoj materni jezik in ker je vse preveč neizobraženih izobraženih Slovencev, ki menijo, da je neznanje slovenskega jezika in udinjanje angleščini vrlina ne pa odraz primitivizma. Več jezikov znaš več veljaš!

Gost

#460

2016-06-11 12:06

Ohraniti moramo slovenski jezik, slovenstvo, kljub globalizaciji. To je naša dediščina in del nas. Bodimo ponosni na to, da smo Slovenci.

Gost

#461

2016-06-11 14:48

Peticijo sem podpisala zato, ker se slovenski jezik na vseh področjih vse bolj izpodriva, kar pa, če hočemo ohraniti svoj narod in svoj ponos ter bogato kulturno dediščino, nikakor ni prav. Slovenski jezik mora biti na prvem mestu v vseh javnih institucijah!

Gost

#462

2016-06-11 15:19

Ker menim, danje to del naše identitete. Razvijati je potrebno še posebej tudi strokovno terminologijo

Gost

#463

2016-06-11 15:36

Podpisala sem, ker se zavedam, da je potujčevanje naše domovine na zahrbten način (mislim na reklame, ki nas bombardirajo z jumbo plakatov in na imena premnogih podjetij itd.) šlo odločno predaleč. Imamo zakon o deklaracijah na izdelkih, pa še nisem zasledila, da bi kdo odgovarjal zaradi nespoštovanja teh predpisov, ko odhajam po nakupih, razmišljam, ali naj vzamem s seboj slovar, da bom mogoče lahko ugotovila, kaj sploh kupujem- pa je to še najmanjši problem! Zdaj pa hoče najvišja ustanova, ki bi morala biti neizprosen varuh naše samobitnosti (kar nedvomno materin jezik je!) odpreti na široko vrata tujstvu! Kakšna zahrbtna podlost!

Gost

#464

2016-06-11 18:00

smo slovenci in imamo svoj jezik, zato ga uporabljamo na vseh ustanovah. TISTI, KI JE TO PREDLAGAL NAJ MU VZAMEJO SLOVENSKO DRŽAVLJANSTVO IN NAJ SE PRESELI V ANGLIJO.
Zelo žalostno, da imamo svojo državo, svoj jezik, svojo zemljo, pa naši glavni možje tega ne spoštujejo. Govorim slovensko in sem ponosna na to.

Gost

#465

2016-06-11 18:06

Že sedaj imamo v visokem šolstvu nepremostljive probleme z iskanjem ustreznih slovenskih prevodov za nekatere angleške strokovne izraze, kar je imelo za posledico, da sem morala za različne slovenske revije prevajati iz slovenščine v slovenščino (si morate misliti !!!) upoštevaje pri tej reviji sprejeto strokovno terminologijo. Če se bo angleščina pri nas uveljavila tudi kot učni jezik, takih dilem ne bo več, ker se bo uveljavili in bo zadoščal kar slovenski izraz.

Iz primerov, ki jih poznam, ugotavljam da, na nekaterih strokovnih področjih že sedaj mladina študira pretežno iz tuje (= angleške) literature in spoznava tuje izrazje. Problem se pojavi, ko je potrebno napisati diplomo v slovenščini, pa ne poznajo slovenskega strokovnega izrazja.

Menim, da bi že sedaj (brez novele ZVIS) morali dati več pozornosti slovenščini v visokem šolstvu (ne ravno obratno)!!! Smiselno bi se mi zdelo, da se študentom sicer zagotovi potrebno pripravo na strokovno komuniciranje v tujem okolju, prav tako tudi vsebine v tujem jeziku za tuje študente, vendar ne na škodo izvedbe rednega študijskega programa v slovenščini.


Gost

#466

2016-06-11 18:33

Materinščina je zibelka naroda. V jeziku živi duša naroda. V glagolu in pripadajoči idiomatiki se zrcali duh naroda. Škoda bi bilo z germanizmi siromašiti in izkoreniniti tako duhovno bogat jezik, kot je SLOVENŠČINA.

Gost

#467

2016-06-11 19:44

Upam, da bo kdo ustavil balkaniziranje slovenščine..

Gost

#468

2016-06-12 07:23

Naši predniki so se borili za našo, slovensko, univerzo.. Z ukinjanjem slovenščine na univerzi jeziku in narodu odrežemo glavo. Takšen predlog je narodno izdajstvo in ga je tako potrebno obravnavati.

Gost

#469

2016-06-12 08:48

Isto velja za Avstrijo, kjer je nemščina (poleg jezikov narodnih manjšin) glavni uradni jezik. Take točke, mimogrede, ni v ustavi Nemčije. Ne glede na ta položaj imamo že stevilne študije, ki potekajo samo v angleščini, brez možnosti študiranja v nemščini (ne samo na Ekonomski univerzi na Dunaju, kjer je to že davno tako, tako da je nemščina kot jezik ekonomije praktično zginila oz. so jo ubili). Če bi imel čas in energijo, bi naredil tako peticijo za Avstrijo tudi, tako da čestitam organizatorjem!

Gost

#470

2016-06-12 09:52

Ker mi je mar. Slovenski jezik je naša osebna izkaznica. Z uporabo tujega jezika bomo izgubili še to malo identitete, ki jo imamo. Bodimo ponosni na svoj jezik.

Gost

#471

2016-06-12 10:04

Zato kaj sam bila gostojocha profesorica na Univerzi u Mariboru i zato kaj su nahsi studenti iz Univerziteta Sv. Kiril i Metodij u Skopju nauchili odlichno slovenachki jezik, a i ja sam uchila slovenski jezik.
Potpisala sam i zato shto je dobro da se studira na slovenachkom jeziku za razvoj i suradnje sa Juzhnom Slavistikom i uoposhte Slavistikom u svetu.
Filozofski fakultet u Mariboru je izuzetno profesionalna, renomirana i svetska institucija i jedna od retkih u svetu gde se na najvishem nivou studira slovenski jezik i knjizhenost.
Za nas, tujice, vazhno je da se usavrshavamo i kao akademski kadar na sloveskom jeziku i da prouchavamo slovensku knjizhevnost.
Ukoliko se studira na engleskom jeziku, svi bi slavisti i juzhnoslavisti izgubili interes.
I svakako identitet je u jeziku. A Univerza u Mariboru je otvorena prema svim jezicima i kulturama i ovoj formi.
Hvala,
Prof. d-r Kristina Nikolovska iz Skopja

Gost

#472

2016-06-12 10:49

Se strinjam s to peticijo,da bi vsaj kdaj kaj dosegli.No, mislimo pozitivno.Denar pa ne pobirajte.
Lp

Gost

#473

2016-06-12 14:22

SLOVENEC SEM!
Govorim v svojem jeziku.

Zaradi trdnih Slovencev v preteklosti.

Za čudovito Slovenijo.
Za poštene in delavne Slovence.
Za Slovenke in njihove otroke.
Amen!


Gost

#474

2016-06-12 14:47

Svoj jezik ljubim !

Gost

#475

2016-06-12 14:51

Slovenščina je jezik, ki ga želim negovati!