Za vsestranski razvoj slovenskega jezika

Stopite v stik z avtorjem peticije

Ta tema pogovorov je bila samodejno ustvarjena iz peticije Za vsestranski razvoj slovenskega jezika.


Gost

#526

2016-06-14 19:20

Ker se morajo študenti znati izražati tudi v slovenskem jeziku, hkrati pa je potrebno skrbeti tudi za razvoj slovenskega znanstvenega izrazoslovja.

Gost

#527

2016-06-14 19:43

Ker mi je ljuba in mi bo vse do groba. Takih, ki ne ljubijo materinščine, mi niso pri srcu kaj. Slovenščina rad te imam.

Gost

#528

2016-06-14 19:51

Menim, da se jezik lahko razvija le, če je nam vsem pomembno,da se izrazi, ki so nastali v tujem jeziku slovenijo in so uporabniku prijetne in razumljvejše. Tako naš jezik tudi mi obogatimo z besedami, ki jih prej ni bilo, jezik ohranja živost, vitalnost, barvitost in je očarljiv v svoji neponovljivi originalnosti.

Gost

#529

2016-06-14 21:08

želim, da se v naši državi govori in piše v slovenskem jeziku, da se ustavi globalno vsiljevanje Amerikanščine.Prodane duše v državnem zboru pa bi morali upoštevati voljo ljudstva, ki jih je izvolilo!

Gost

#530

2016-06-15 01:20

Začela sem govoriti slovensko, po tem, ko sem prišla na svet. In to želim ohraniti.

Gost

#531

2016-06-15 06:28

Od tujcev sem že večkrat slišala občudovanje: Tako majhen narod ste, pa ste ohranili svoj jezik. Jezik je najmočnejši dokaz pripadnosti nekemu narodu.

Gost

#532

2016-06-15 08:03

Slovenščina je naš materni jezik in temelj naše narodne identitete.
V slovenskih šolah je učni jezik in učni predmet. Zanemarjanje slovenščine kaže negativen odnos do samega sebe, kar pa je destruktivno tako za posameznika kot za narod. Ne dovolimo, da nas plenijo na vseh področjih. Vasiljka Prosnik

Gost

#533

2016-06-15 08:06

Mar mi je za materni jezik. Rada ga imam. Premalo je v nas narodne zavesti in trdne volje za ohranitev materinščine. Cenimo drugo, drugačno, ker se ne zavedamo, kaj imamo. Tudi v uradnih ustanovah s tujci (hrvaško govorečimi ...) govorijo v njihovem jeziku ( npr. v lekarnah, trgovinah, na poštah, bankah ...) in to me najbolj boli. Ko slišim npr. lekarnarja, ki v tujem jeziku pove, koliko evrov stane izdelek, kar vzkipi v meni- nemoč, strah, žalost ...

Gost

#534

2016-06-15 08:27

Angleščina se na vse področjih življenja vse bolj uveljavlja kot jezik, ki omogoča hitrejšo, lažjo in bolj neposredno mednarodno komunikacijo, dostopnost in povezanost. Ob tem pa velika večina te komunikacije poteka v popreproščeni največkrat zgolj informativni ravni jezika, ki ne dosega dimezije mišljenja in zavesti, ki ga angleščina kot vsak drug jezik omogoča v svoji skrivnostni biti, globinski polnosti in kulturni prežetosti z okoljem v katerem je nastal in v katerega se rodimo. Tako kot je za Angleže angleščina je za Slovence slovenščina jezik s pomočjo katerega se ob rojstvu utelešamo, prebujamo se v za določen prostor in kulturo značilno obliko zavesti. Če katerikoli jezik opuščamo in prenehamo negovati, določeno doživljanje in videnje sveta krni, postopno izgineva ali preneha obstajati. Mišljenje je potem možno le v okvirih nekega drugega ali tretjega jezika. V kolikor je ta jezik priučen je podlaga za njegovo razumevanje največkrat še vedno materinščina, oziroma jezik v katerega se sporočilo v mentalnem procsu vedno znova prevaja. Lepota, kvaliteta in jasnost pojmovnega sveta, ki smo ga razvili v za nas primarnem jeziku je tista, ki odmerja raven našega spoznanja, razumevanja in ustvarjalnega sobivanja s svetom kot celoto. Prizadevanje, spoštovanje, negovanje in vsestranski razvoj kateregakoli jezika, v našem primeru je to slovenščina, je tako hkrati skrb za vse jezike, v tem istem primeru torej tudi za angleščino.


Gost

#535

2016-06-15 08:37

Zato, ker je prav, da se v naši domovini poučuje v slovenskem jeziku. Sicer je možno, da so kakšna predavanja tudi v tujem jeziku, vendar morajo biti prvenstveno v slovenščini, v tujem jeziku pa kot druga možnost.

Gost

#536

2016-06-15 09:17

Vesela sem, da ob tej krizi vrednot in zmešnjavi še kdo opozori na zadeve, ki so za nas Slovence zelo pomembne. Če narod ne bo ohranjal svoje kulture in jezika, bo v prihodnosti izumrl. Teh svojih korenin bi se morali globoko zavedati.

Gost

#537

2016-06-15 09:22

Gre za eno naših skupnih temeljnih vrednot ... hkrati za moje dostojanstvo in samospoštovanje, ki sta temelja spoštovanja drugega in drugačnega!
Hrvatica

#538

2016-06-15 09:41

Ker gre za ohranjanje identitete, gre za eno temeljnih pravic posameznika in naroda ali skupnosti. Po rojstvu sem Hrvatica, vendar, tako kot spoštujem in cenim moj materni jezik, prav tako spoštujem vse druge jezike in kulture ... to je preprosto stvar samospoštovanja in osebnega dostojanstva, ki sta temelj spoštovanja drugega in drugačnega.  


Gost

#539

2016-06-15 09:48

Samo hlapci cvilijo ponižno, kakor psi, da nas je malo, ...

še manj nas bo, slovensko pa tako ne znamo, saj v osnovni šoli lastnega jezika sploh ne poučujemo.

Zgodovina slovenske književnosti ni isto kot pouk jezika!


Gost

#540

2016-06-15 10:12

Slovenščina je materni jezik, enakovreden sem ostalim jezik on v EU, za to no razloga da bi ga v visokem šolstvu zapostavljali

Gost

#541

2016-06-15 10:19

Zato, ker imam rada Slovenijo in svoj materin jezik, z upanjem, da ga bodo uporabljali tudi naši zanamci. Lp, Eta Val, Kp

Gost

#542

2016-06-15 10:46

Ker smatram, da se mora slovenski jezik ohrani še naprej in ne sme biti podrejen nobenemu jeziku manjših ali večjih narodov

Gost

#543

2016-06-15 11:05

Jezik je pomemben za narod in prav je, da se ga lepo in spoštljivo uporablja. Niso nam potrebne tujke, da se pogovarjamo med Slovenci. na področju Slovenije nam mora biti naš jezik še posebno pomemben in svet.

Gost

#544

2016-06-15 11:16

Zato, ker se s slovenščino ravna skrajno mačehovsko, angleščina in anglizmi se uporabljajo v vsakdanjem življenju na vseh področjih, otroci pa so slovensko polpismeni.

Gost

#545

2016-06-15 12:09

Zato, da ne bomo hlapci na svoji zemlji. Predolgo je trajal boj za slovenski jezik.

Gost

#546

2016-06-15 12:11

Ker je v redu

Gost

#547

2016-06-15 14:13

Zato, da ohranimo materin jezik.

Gost

#548

2016-06-15 15:14

Ker želim, da se moj materni jezik razvija v vseh funkcijah. Ker me zakon, kakršen je, spravlja v dvom, ali bomo še dovolj zavzeto skrbeli za razvoj znanstvene in strokovne funkcijo svojega jezika.

Gost

#549

2016-06-15 16:07

Slovenka sem in želim, da se v deželi Kranjski ohrani naš jezik, za kar je že davno poskrbel s prvima knjigama Primož Trubar, tudi za naše naslednike. Mladi ekonomisti, kot imenujem povzpetneže, ki delajo samo za denar, pa jim je mar za slovenski jezik.

Gost

#550

2016-06-15 17:24

Macehovski odnos do jezika in s tem tudi do naroda.